Badania: konopie mogą dawać odwrotne skutki leczenia depresji

FARMAKOTERAPIA

Autor: abczdrowie.pl/rynekaptek.pl   21-12-2016, 15:07

Badania: konopie mogą dawać odwrotne skutki leczenia depresji Pacjenci z depresją, którzy palili marihuanę, byli w rzeczywistości bardziej przygnębieni niż zaniepokojeni.

Według badań amerykańskich naukowców, długie, intensywne użytkowanie konopi indyjskich wpływa na aktywność układu nerwowego, w tym na przetwarzanie emocji.

Badania opublikowało czasopismo „PeerJ”.

Poprzez badania, który był oparte wyłącznie na zgłoszeniach od użytkowników leku, naukowcy starali się wyciągnąć korelację pomiędzy objawami depresji lub niepokoju i paleniem marihuany - czytamy na portalu abczdrowie.pl.

Okazało się, że ci respondenci, którzy zostali skategoryzowani z subkliniczną depresją i zgłaszali leczenie objawów depresyjnych, byli w rzeczywistości bardziej przygnębieni niż zaniepokojeni. To samo odnosi się do zgłaszanych osób cierpiących na lęk - zostały one uznane za bardziej niespokojne, niż wtedy, kiedy były w stanie depresji.

Naukowcy podkreślają, że ich analiza nie pokazuje, że marihuana powoduje depresję lub niepokój, ani że leczy go. Ale podkreślają potrzebę dalszych badań wokół tego, jak lek wpływa na mózg.

Zdaniem współautora badań, przewlekłe stosowanie marihuany zmniejsza naturalnie występujące endokanabinoidy w mózgu, które grają rolę w fizjologicznych procesach, w tym w sterowaniu nastrojem i pamięcią.

- Badania sugerują, że marihuana może pomóc w zwalczaniu lęku i depresji na początku, ale to ma odwrotny efekt później- tłumaczy naukowiec.

Więcej: https://portal.abczdrowie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH