Badania: konserwant żywności łagodzi objawy negatywne schizofrenii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-02-2018, 11:36

Badania: konserwant żywności łagodzi objawy negatywne schizofrenii Przyszłe badania pozwolą dokładniej zrozumieć, w jaki sposób benzoesan sodu wzmacnia działanie klozapiny (Fot. Archiwum)

Badacze wykazali, że powszechnie stosowany konserwant żywności - benzoesan sodu - wspomaga leczenia pacjentów ze schizofrenią oporną na działanie klozapiny i innych leków przeciwpsychotycznych.

- Klozapina jest uważana za lek przeciwpsychotyczny ostatniej szansy u pacjentów ze schizofrenią oporną na inne leki - tłumaczy prowadzący badanie dr Hsien-Yuan Lane z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Taichung (Tajwan). Jednak u 40-70 proc. pacjentów z oporną postacią choroby nawet klozapina nie przynosi efektów terapeutycznych, a potencjalne możliwości leczenia kończą się.

W najnowszym badaniu udział wzięło 60 pacjentów chorych na oporną postać schizofrenii, u których klozapina nie zadziałała. U części z nich do klozapiny dołączono placebo, a u części - benzoesan sodu.

Jest to tani, powszechnie stosowany konserwant żywności o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Naturalnie występuje w postaci anionu benzoesanowego w jagodach, a w mniejszej ilości w żurawinie, grzybach, cynamonie, goździkach, niektórych fermentowanych produktach mlecznych.

Wcześniejsze badania wykazały, że może on wzmacniać działanie innych leków przeciwpsychotycznych.

Badacze testowali dwie dawki benzoesanu sodu - 1 lub 2 gramy dziennie - by sprawdzić, która będzie skuteczniej poprawiać efekty terapii, przy minimalnych działaniach niepożądanych - badanie opublikowało pismo "Biological Psychiatry". 

Po upływie sześciu tygodni okazało się, że konserwant łagodził tzw. objawy negatywne schizofrenii, jak na przykład brak odczuwania emocji i motywacji, które mają większy wpływ na funkcjonowanie pacjenta niż objawy bardziej rzucające się w oczy - tzw. pozytywne, jak halucynacje czy urojenia. Wyższa dawka związku łagodziła też łącznie objawy pozytywne i negatywne, a także poprawiła jakość życia pacjentów.

Naukowcy nie zaobserwowali niestety - jak to miało miejsce w przypadku innych leków przeciwpsychotycznych - aby benzoesan sodu przyczyniał się do poprawy sprawności poznawczej chorych na schizofrenię. Autorzy pracy sugerują, że być może potrzeba jeszcze wyższej dawki lub dłuższego czasu, by uzyskać ten efekt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH