Badania: lekarze zbyt często niepotrzebnie przepisują antybiotyki

FARMAKOTERAPIA

Autor: DGP/rynekaptek.pl   21-11-2016, 10:47

Badania: lekarze zbyt często niepotrzebnie przepisują antybiotyki Polacy po kurację antybiotykową siegają zdecydowanie za często - wynika z badań.

Nadmierne sięganie po antybiotyki wynika z trzech powodów: niewiedzy lekarzy, presji pacjentów i rynku farmaceutycznego, który zarabia na sprzedaży – wylicza dr Paulina Karwowska, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce.

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce największych konsumentów antybiotyków (na 30 sklasyfikowanych państw europejskich). W 2015 r. w polskich aptekach sprzedano 38,5 mln opakowań antybiotyków, to o 2,5 mln więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Quintiles IMS.

Dane wskazują, że Polacy na podstawie lekarskich decyzji zapadających poza szpitalami przyjmują ok. 22,8 definiowanych dawek dobowych (DDD) na 1 tys. mieszkańców. Dla porównania w Holandii jest to 10,6 DDD.

Potwierdzają to badania Państwowego Zakładu Higieny, które wskazują, że lekarzom zdarza się ulegać pacjentom i niepotrzebnie dawać antybiotyki. Nawet 50 proc. lekarzy spotkało się z naciskami chorych w tej sprawie. Z badań wynika również, że aż 42 proc. lekarzy w średnim wieku nie dostrzega problemu lekoodporności.

W szpitalach zużycie jest już rozsądniejsze. Według wskaźników europejskiej sieci monitorowania zużycia antybiotyków, Polska jest w grupie krajów, które najmniej korzystają z tego rodzaju kuracji – przyjmujemy 1,4 dawek na 1 tys. mieszkańców – podaje DGP.

Problem polega również na tym, że powstają szczepy bakterii, które uodporniają się na antybiotyki, a ich liczba dramatycznie rośnie. Efekty są już w Polsce wyraźnie widoczne.

Jak wynika z amerykańskich publikacji naukowych, z powodu uodpornienia się bakterii na antybiotyki umiera obecnie na świecie więcej pacjentów niż z powodu AIDS, a przez najbliższe trzy dekady 10 mln ludzi rocznie będzie umierać na całym świecie z powodu błędnego stosowania leków przeciwko zakażeniom bakteryjnym.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH