Badania: leki stosowane w terapii ADHD poprawiają nastrój

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-03-2018, 14:49

Badania: leki stosowane w terapii ADHD poprawiają nastrój Zdrowe osoby przyjmujące leki na ADHD doświadczają zwiększenia poziomu kwasu glutaminowego w mózgu (Fot. Archiwum)

Stosowanie leków na ADHD u osób zdrowych powoduje przypływ i utrzymywanie się pozytywnych emocji - informuje pismo "Neuropsychopharmacology".

- Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy wzrost poziomu kwasu glutaminowego w mózgu w odpowiedzi na leki psychostymulujące u zdrowych ludzi. Ma to istotne znaczenie, gdyż ten neuroprzekaźnik w dużym stopniu wpływa na pamięć i proces uczenia się - mówi autorka analizy Tara White z Brown University School of Public Health (USA).

Uczestnicy przeszli badania zdrowia fizycznego i psychicznego oraz spektroskopię rezonansu magnetycznego, która pozwalała określić koncentrację związków w różnych regionach mózgu.

Dwa leki stosowane w terapii ADHD, dekstroamfetamina i metamfetamina, wyraźnie zwiększały poziom kwasu glutaminowego w przedniej części zakrętu obręczy, tj. obszarze, w którym następują m.in. procesy regulujące emocje, zachowanie i podejmowanie decyzji. Z wywiadów przeprowadzonych z uczestnikami wynikało, że zastosowanie leków powodowało przypływ i utrzymywanie się pozytywnych emocji.

Wzrost poziomu kwasu glutaminowego był większy u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety reagowały także silniej na metamfetaminę niż na dekstroamfetaminę.

Autorzy dodają, ą wzrost poziomu kwasu glutaminowego w odpowiedzi na leki miał związek ze zmianami dotyczącymi enzymów i prekursorów kwasu glutaminowego. Zdaniem badaczy sugeruje to, że zaobserwowany sygnał pochodził raczej z nowo wyprodukowanego neuroprzekaźnika niż z jego ponownego wychwytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH