Badania: menopauza a rozwój cukrzycy typu 2

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-07-2016, 14:14

Badania: menopauza a rozwój cukrzycy typu 2 Zdaniem naukowców wcześniejsze przebycie menopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Kobiety, które przechodzą menopauzę przed 46. bądź po 55. roku życia mają podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z paniami, u których ostatnia miesiączka występuje mniej więcej ok. 50-tki - wykazało badanie, które publikuje pismo "Menopause".

Naukowcy pod kierunkiem Erin LeBlanc z Kaiser Permanente wykazali tę zależność w badaniu, które objęło ponad 124 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, będących uczestniczkami wieloletniego studium pt. Women's Health Initiative. Panie wypełniały szczegółowe ankiety na tematy zdrowotne, w tym na temat swojej historii reprodukcyjnej oraz wieku, w którym wystąpiła u nich pierwsza i ostatnia miesiączka (odpowiednio menarche i menopauza). Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 12 lat.

Okazało się, że kobiety, które miały ostatnią miesiączkę przed ukończeniem 46. lat były o 25 proc. bardziej narażone na cukrzycę typu 2. w porównaniu z paniami, które miały menopauzę między 46. a 55. rokiem życia. Menopauza po 55. roku życia wiązała się ze wzrostem ryzyka cukrzycy o 12 proc. Jak podaje Północnoamerykańskie Towarzystwo ds. Menopauzy, średnia wieku kobiet, w momencie wystąpienia ostatniej miesiączki wynosi 51 lat.

W analizie brano pod uwagę kilka czynników mogących mieć wpływ na wyniki, takich jak wiek, rasa, wskaźnik masy ciała (BMI), stosowanie antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii menopauzalnej, liczbę ciąż, aktywność fizyczną oraz ilość spożywanego alkoholu.
Autorzy pracy tłumaczą, że po menopauzie spada poziom estrogenu w organizmie kobiety. Towarzyszy temu wzrost apetytu, obniżenie tempa przemiany materii, przyrost tkanki tłuszczowej i wzrost poziomu cukru we krwi, a to sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2.

Dotychczasowe badania sugerowały, że wcześniejsze przebycie menopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na to schorzenie, ale nie było wiadomo, że również panie mające menopauzę w późniejszym wieku są na nie bardziej narażone. Naukowcy na razie nie potrafią wyjaśnić tej zależności.
W najnowszym badaniu wykazano również, że kobiety, których okres reprodukcyjny (tj. okres od pierwszej do ostatniej miesiączki) był krótszy miały większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Panie, których okres rozrodczy był najkrótszy (mniej niż 30 lat) były o 37 proc. bardziej zagrożone cukrzycą niż kobiety o cyklu reprodukcyjnym średniej długości, tj. od 36 do 40 lat. W przypadku kobiet, które zachowały zdolności rozrodcze przez ponad 45 lat, ryzyko zachorowania na cukrzycę było wyższe o 23 procent.

Zdaniem głównej autorki badania dr Erin LeBlanc wiedza na temat podwyższonego ryzyka cukrzycy typu 2. powinna zachęcić kobiety do większego dbania o prawidłową masę ciała, zdrowego odżywiania się i regularnych ćwiczeń. Takie zmiany stylu życia mogą obniżyć ryzyko zaburzeń metabolizmu glukozy, podkreśla badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH