Badania: mikrosilniki wspomagające uwalanie leku w żołądku

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   24-01-2017, 12:22

Badania: mikrosilniki wspomagające uwalanie leku w żołądku Mikrosilniki protonowe uwalniają leki przy konkretnych wartościach pH

Amerykańscy naukowcy na łamach Angewandte Chemie opisali nową metodę leczenia chorób żołądka za pomocą mikrosilników protonowych. Uwalniają one leki przy konkretnych wartościach pH.

Niezbędne do trawienia czy niszczenia patogenów soki żołądkowe działają destrukcyjnie na podawane doustnie leki wrażliwe na pH, w tym na pewne antybiotyki.

W przypadku substancji, które mają działać w jelitach, wystarczy powłoka oporna na soki.

Jeśli jednak lek ma zadziałać w żołądku, np. na wrzody, zazwyczaj łączy się go z blokującymi produkcję kwasu inhibitorami pompy protonowej. Długie ich stosowanie może jednak prowadzić do szeregu skutków ubocznych, w tym bólów głowy czy biegunki.

Mikrosilniki wynalezione przez naukowców z USA, pozwalają przezwyciężyć te problemy. W czasie ich produkcji 20-µm sfery magnezowe powleka się nanowarstwą złota, a później wrażliwym na pH polimerem (to w tej warstwie znajduje się lek).

Następnie zachodzi reakcja elektrochemiczna, w czasie której z jednej strony zużywane są protony, a z drugiej uwalniane są jony magnezowe i wodór. Bąbelki gazu napędzają mikrosilniki. Ruch sprzyja mieszaniu cieczy, a to przyspiesza zachodzenie reakcji.

Po mniej niż 20 minutach od podania mikrourządzeń pH żołądka osiąga wartość neutralną. Wtedy powłoka polimerowa się rozpuszcza i uwalnia ładunek.

Amerykanie wyjaśniają, że dzięki napędowi zwiększa się penetracja mikrotransportera do śluzówki, co wydłuża czas utrzymania (retencji) leku w żołądku.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH