Badania: mózgi osób dwujęzycznych oszczędniej pracują

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-01-2017, 08:52

Badania: mózgi osób dwujęzycznych oszczędniej pracują Mózgi osób dwujęzycznych angażowały mniej obszarów, jednak bardziej przydatnych do wykonania zadania

Naukowcy z Kanady wykazali, że mózgi osób dwujęzycznych potrafią skutecznej wyselekcjonować informacje, oszczędniej przy tym gospodarując swoimi zasobami. Dzięki czemu są mniej narażeni na utratę funkcji poznawczych.

Podczas badań obserwowano mózgi seniorów, których poproszono o to, by skoncentrowali się na informacji wizualnej (kolorze przedmiotu), przy jednoczesnym ignorowaniu informacji przestrzennej (jego lokalizacji). W badaniach wzięły udział dwie grupy Kanadyjczyków, z których jedna mówiła tylko po francusku, a druga po francusku i po angielsku. Uczestnicy byli w tym samym wieku (74 lata) i mieli podobny poziom wykształcenia.

Okazało się, że mózgi osób mówiących tylko po francusku angażowały do wykonania tego zadania wiele obszarów związanych z przetwarzaniem informacji wzrokowej, motorycznej, selektywnym skupianiem uwagi i funkcjami wykonawczymi. Wnioski publikował "Journal of Neurolinguistics".

Mózgi osób dwujęzycznych natomiast oszczędzały energię, angażując mniej obszarów, jednak bardziej przydatnych do wykonania zadania. U seniorów dwujęzycznych zaobserwowano także większą liczbę połączeń nerwowych w obrębie bruzdy skroniowej dolnej, która odgrywa rolę w przetwarzaniu informacji wizualnych i przestrzennych.

- Po latach codziennego funkcjonowania z dwoma nakładającymi się na siebie językami osoby dwujęzyczne wypracowały sobie umiejętność skutecznego selekcjonowania informacji istotnych oraz ignorowania tych, które mają charakter rozpraszający - komentuje autorka badań dr Ana Inés Ansaldo z Uniwersytetu Montrealskiego.

Ta skuteczna selektywność mózgu, pozwalająca osiągnąć ten sam rezultat mniejszym kosztem, sprzyja dłuższemu prawidłowemu funkcjonowaniu obszarów mózgu zlokalizowanych w płacie czołowym, które są z natury bardziej podatne na proces starzenia się. Miedzy innymi dzięki temu osoby dwujęzyczne są w mniejszym stopniu narażone na demencję - podsumowują badacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH