Badania nad czuciem termicznym pomogą w walce z otyłością?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-03-2018, 14:42

Badania nad czuciem termicznym pomogą w walce z otyłością? Energia ze spożywczych pokarmów pozwala utrzymywać nam stałą temperaturę ciała (fot. archiwum)

Zredukowana zdolność do utrzymywania temperatury ciała w chłodniejszych warunkach może przyczyniać się do rozwoju otyłości - sugeruje nowe badanie opublikowane w "The Journal of Neuroscience".

Autorami badania są naukowcy z University of Santiago de Compostela oraz University Miguel Hernandez of Alicante w Hiszpanii.

- Energia ze spożywczych pokarmów pozwala utrzymywać nam stałą temperaturę ciała. Prawie połowa ludzkiego budżetu energetycznego (u osób z siedzącym trybem życia) zużywana jest na wytwarzanie ciepła i utrzymywanie temperatury na poziomie około 37 stopni Celsjusza - tłumaczą autorzy pracy.

Dr Rosa Señarís, główna autorka omawianej pracy, wraz z zespołem odkryła, że przebywające w chłodnym środowisku myszy, które pozbawiono kanału jonosensorycznego TRPM8 (odpowiedzialnego m.in za odczuwanie niskich temperatur) spożywały w ciągu dnia więcej pokarmów. Myszy normalne w tym czasie najczęściej spały.

Zwiększone spożycie pokarmów zaczęło się już w bardzo młodym wieku i doprowadziło do otyłości oraz zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, kiedy zwierzęta osiągnęły dorosłość. Naukowcy uważają, że mogło to być spowodowane - przynajmniej częściowo - przez upośledzenie metabolizmu tłuszczów u tych osobników.

- W porównaniu ze zwierzętami kontrolnymi myszy pozbawione kanałów TRPM8 traciły w umiarkowanym chłodzie więcej ciepła. Szczególnie wyraźne było to widać w okresach postu - wówczas temperatura ich ciała spadała poniżej 30 stopni Celsjusza - opowiada dr Señarís.

Jak dodaje, badania jej zespołu to pierwszy krok na drodze do wyjaśnienia nierozpoznanego do tej pory związku pomiędzy systemami czucia termicznego, termoregulacją i przyjmowaniem pokarmów. - A to może stwarzać nowe możliwości zapobiegania i leczenia otyłości - uważa autorka pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH