Badania nad komórkami macierzystymi pomogą walczyć z białaczką

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/ rynekaptek.pl   13-02-2015, 15:03

Badania komórek macierzystych mogą zostać wykorzystane zarówno w medycynie regeneracyjnej, jak i onkologii - mówi prof. Irving Weissman ze Stanford University School of Medicine.

Jak podaje RMF FM, zespół prof. Weissmana jako pierwszy zidentyfikował i wyizolował krwiotwórcze komórki macierzyste - najpierw mysie, a potem ludzkie. W tej chwili prowadzi prace nad wykorzystaniem wiedzy na ich temat, między innymi w leczeniu białaczek.

Naukowiec podaje, że na świecie jest w tej chwili nie więcej, niż 40 laboratoriów, które prowadzą badania komórek macierzystych na odpowiednim poziomie. Jego zdaniem konieczna jest koordynacja działań służb kontrolnych w różnych krajach, zmierzających do zapewnienia, że prace te prowadzone są w etyczny sposób, by nie dochodziło do oszustw.

Prof. Weissman wskazuje też, że najistotniejsze w tej chwili jest to, że naukowcy potrafią te komórki izolować na różnym etapie ich rozwoju, badać jak działają w normalnych warunkach, a jak w procesach chorobowych.

Zespół profesora odkrył m.in. cząsteczki CD47. - Odkryliśmy je po raz pierwszy podczas badań białaczek u myszy, ale potem okazało się, że pojawiają się we wszystkich przypadkach ostrej białaczki u ludzi. To one stanowią swoisty sygnał "nie jedz mnie" skierowany do makrofagów. Białko CD47 wstrzymuje ich reakcję. To dlatego mała grupa komórek nowotworowych może rozprzestrzeniać się w całym organizmie.

Ten właśnie proces metastazy prowadzi do śmierci chorych. Póki nowotwór jest zlokalizowany, chirurgia, czy radioterapia może go wyleczyć, gdy dojdzie do przerzutów, to staje się znacznie trudniejsze. Gdy znajdzie się w krwiobiegu, rozprzestrzenia się zupełnie przypadkowo i gdzieś zaczyna rosnąć. Teraz już wiemy, co za to odpowiada.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH