Badania nad lekami na raka z laurem „Podlaska Marka Roku”

FARMAKOTERAPIA

Autor: UMB, ms / rynekaptek.pl   21-04-2015, 09:34

Badania nad lekami na raka z laurem „Podlaska Marka Roku” Badania nad lekami na raka: „Podlaska Marka Roku”

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Instytutu Chemii Organicznej PAN odkryli grupę związków chemicznych, które mogą być lekiem na raka. Ich pracę wyróżniono tytułem „Podlaska Marka Roku”.

W realizacji naukowego projektu brali m.in. udział profesorowie Anna i Krzysztof Bielawscy z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej  Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ich praca uzyskała laur Podlaskiej Marki Roku 2014.

Przedmiotem wynalazku są związki wykazujące silne właściwości cytotoksyczne oraz działające jako inhibitory istotnych w procesach nowotworowych enzymów: topoizomerazy I i II. Wyróżniają się one większą cytotoksycznością w stosunku do komórek nowotworowych w porównaniu z powszechnie stosowanymi lekami przeciwnowotworowymi takimi jak: etopozyd, pochodne kamptotecyny, cispatyna, czy też melfalan.

Jednocześnie charakteryzują się niską toksycznością w stosunku do komórek prawidłowych. Mogą więc stanowić nowe, skuteczniejsze narzędzie w walce z nowotworami, zarówno jako samodzielne leki lub też w terapii skojarzonej. Ze względu na oddziaływanie z topoizomerazami, których nadmierna ekspresja towarzyszy procesom nowotworowym otrzymane związki mogą być również cennymi markerami w diagnostyce laboratoryjnej.

Więcej: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH