Badania: naukowcy wygrają z malarią?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   26-01-2017, 11:40

Badania: naukowcy wygrają z malarią? Naukowcy liczą na to, że za pomocą inżynierii genetycznej sprawią, iż pasożyt straci możliwość rozmnażania się

Naukowcy są prawdopodobnie na dobrej drodze do zapanowania nad rozprzestrzenianiem się malarii. Dzięki rozszyfrowaniu genomów dwóch zarodźców malarii, być może uda się zahamować ich rozmnażanie się.

Prof. Andrzej Gładysz, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, tłumaczy w "Rzeczpospolitej", że zarodźce to pasożyty przenoszące na człowieka - poprzez wektor, jakim jest komar - malarię, czyli "modelową" chorobę pasożytniczą, niszczącą krwinki, centralny układ nerwowy, a także narządy wewnętrzne, zwłaszcza te, w przypadku których niezwykle istotny jest właściwy, niezahamowany dopływ krwi (np. nerki).

Naukowcom udało się rozszyfrować genomy dwóch zarodźców malarii: owalnego i pasmowego.

Profesor zauważa, że być może właśnie sposobem zewnętrznym, inżynieryjno-genetycznym, uda się zapanować nad rozprzestrzenianiem się malarii, a zidentyfikowanie genomów pozwoli tak przebudować zarodziec pasożyta, że straci on możliwość biologicznego rozmnażania się. Ograniczy to jego dostęp do organizmu żywiciela.

Prof. Gładysz zaznacza, że każde tego typu odkrycie zbliża do zwycięstwa nad malarią, choć - póki co - wszystkie metody zawiodły.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH