Badania: nowy lek w łagodnym stadium choroby Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/ rynekaptek.pl   23-07-2015, 09:22

Badania: nowy lek w łagodnym stadium choroby Alzheimera Badania nad solanezumabem w chorobie Alzheimera

Pacjenci w łagodnym stadium choroby Alzheimera, którym podano eksperymentalny lek solanezumab, dłużej zachowują zdolności poznawcze - ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji Alzheimer’s Association w Waszyngtonie.

To pierwszy lek, który ma szanse wejść na rynek jako środek opóźniający postępy choroby, na którą na całym świecie cierpi już ponad 40 milionów osób - informuje RMF FM.

Przypomina, że to druga szansa tego środka. Wcześniejsze dwa programy badawcze, obejmujące po mniej więcej 1000 pacjentów każdy, nie potwierdziły w 2012 roku skuteczności solanezumabu zarówno w łagodnym, jak i umiarkowanym stadium choroby.

Postanowiono jednak przedłużyć badania o kolejne dwa lata, włączając do nich także tych pacjentów, którzy wcześniej otrzymywali placebo. Już po sześciu miesiącach okazało się, że u osób, które zażywały solanezumab od początku, przynosił on bardziej zauważalne skutki. Różnica ta utrzymywała się także po 12 i 24 miesiącach.

Solanezumab to przeciwciało powstrzymujące tworzenie się wywołujących objawy choroby Alzheimera patologicznych złogów białkowych beta amyloidu i związane z tym obumieranie komórek nerwowych.

Nawet jeśli działanie leku tylko opóźnia rozwój choroby, przy stosunkowo nieznacznych efektach ubocznych, może on okazać się cennym środkiem terapeutycznym, umożliwiającym pacjentom dłuższą samodzielność i ułatwiającym opiekę nad nimi.

Producent planuje ogłoszenie wyników kolejnego programu badań klinicznych w przyszłym roku.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH