Badania: ocrelizumab wspomaga nerwy przy stwardneniu rozsianym

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   23-12-2016, 09:42

Badania: ocrelizumab wspomaga nerwy przy stwardneniu rozsianym Wyniki testów terapii stwardnienia rozsianego lekiem ocrelizumab dały pozytywne rezultaty.

Najnowsze rezultaty badań klinicznych wskazują, że ocrelizumab jest skuteczny w powstrzymaniu dwóch form stwardnienia rozsianego – tzw. remitująco-nawracającej oraz pierwotnie postępującej.

O ile dla tej pierwszej formy znane są leki (m.in. interferony) pozwalające spowolnić postęp choroby, o tyle w przypadku tej drugiej, lekarze mają problem.

Za powstawanie zmian neurologicznych odpowiada złe funkcjonowanie układu odpornościowego pacjenta. Jego własne komórki atakują tkankę nerwową. Wywołują uszkodzenia tzw. otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych, a to z kolei prowadzi do przerwania przewodzenia sygnałów elektrycznych.

Ocrelizumab to tzw. przeciwciało monoklonalne. Wiąże się z białkiem na powierzchni limfocytów B biorących udział w procesie niszczenia otoczki mielinowej. W wyniku tego limfocyty obumierają - czytamy na stronie "Rz".

Wyniki prezentowane w „New England Journal of Medicine" pokazują, że lek ten nieznacznie poprawiał stan chorych. W przypadku formy remitująco-nawracającej (w badaniach wzięło udział w sumie 1656 pacjentów) około połowa doświadczyła słabszych lub ustępujących rzutów choroby.

W przypadku formy pierwotnie postępującej (739 pacjentów) u jednej trzeciej pacjentów doszło do pogorszenia stanu, w porównaniu z 39 proc. w grupie nieleczonej. Lepsze były również ich wyniki w testach sprawnościowych oraz badaniach obrazowych mózgu.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH