Badania: odkryto antidotum na zatrucia czadem?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   08-12-2016, 15:51

Badania: odkryto antidotum na zatrucia czadem? Czy nowa metoda walki z zatruciem CO okaże się przełomem?

Amerykańscy naukowcy opracowali białko, które odwraca skutki zaczadzenia tlenkiem węgla. Metoda polega na wprowadzeniu białka do krwiobiegu, które uwalnia hemoglobinę od cząsteczek CO i zapobiega uduszeniu.

Według czasopisma „Science Translational Medicine", gdzie opublikowano badania, metoda ta może być pierwszym antidotum na tlenek węgla, który często bywa przyczyną śmiertelnych zatruć.

Podane do krwiobiegu uwalnia hemoglobinę od cząsteczek CO i zapobiega uduszeniu. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Science Translational Medicine", to może być pierwsze prawdziwe antidotum na tlenek węgla, który często bywa przyczyną śmiertelnych zatruć.

- Choć tlenek węgla jest najbardziej powszechną na świecie przyczyną zatruć, do tej pory nie mamy skutecznego antidotum - mówi Mark T. Gladwin z Pitt School of Medicine. - Zbudowane przez nas białko jest nadzwyczaj wydajne w wyciąganiu CO z krwiobiegu i może okazać się źródłem istotnego postępu w terapii zatruć czadem - tłumaczy.

Na trop nowej metody leczenia zatruć naukowcy natknęli się podczas badań neuroglobiny (Ngb), obecnego głównie w mózgu białka, przypominającego hemoglobinę i transportującego tlen.

Odkryli, że neuroglobina niezwykle silnie wiąże CO, potem zmodyfikowali ją i przekonali się, że zmutowane białko Ngb H64Q wiąże tlenek węgla jeszcze silniej. W próbce czerwonych krwinek nasączonych CO białko Ngb H64Q wybierało tlenek węgla niemal 1200 razy szybciej, niż powietrze.

Badania zostały przeprowadzone na myszach, którym podano mniejszą od śmiertelnej dawkę CO. Okazało się, że nowe cząsteczki eliminowały CO znacznie szybciej, niż terapia 100-procentowym tlenem.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH