Badania: probiotyki mogą pomóc zapobiegać osteoporozie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-04-2016, 14:29

Badania: probiotyki mogą pomóc zapobiegać osteoporozie

Probiotyki podawane samicom myszy po usunięciu jajników zapobiegają utracie gęstości kości - wykazały badania, o których informuje "Journal of Clinical Investigation".

Usunięcie jajników wywołuje u myszy zmiany hormonalne przypominające te, które zachodzą u kobiet w okresie menopauzy. Obniżenie poziomu estrogenu zwiększa przepuszczalność jelitową, co umożliwia produktom bakterii aktywowanie komórek układu odpornościowego w jelitach. Komórki te wysyłają z kolei sygnały stymulujące postępujące ubytki masy kostnej.

Jak ustalili naukowcy z Emory University i Georgia State University w USA, probiotyki działają na jelita uszczelniająco oraz hamują wysyłanie przez komórki sygnałów, dających początek zmianom w strukturze kostnej.

Samicom gryzoni dwa razy w tygodniu podawano szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, znajdujący się m.in. w niektórych jogurtach.

Miesiąc po usunięciu jajników u myszy z grupy kontrolnej, którym nie podawano probiotyków, zaobserwowano utratę około połowy gęstości kości, podczas gdy u gryzoni, którym aplikowano probiotyki, gęstość kości nie uległa pogorszeniu. W przypadku myszy, którym nie usunięto jajników podanie probiotyku spowodowało z kolei zwiększenie gęstości kości.

Badaniom poddano także myszy, które wychowywały się w środowisku sterylnym. U gryzoni tych menopauzę wywoływano nie poprzez usunięcie jajników, a przez podanie leuprolidu, analogu hormonu uwalniającego gonadotropinę, który redukuje uwalnianie hormonów przez jajniki. W tej grupie myszy nie zaobserwowano zmniejszenia gęstości kości.

- Wskazuje to, że obecność pewnych bakterii jelitowych jest niezbędna, by spadek poziomu estrogenu wpłynął na zmniejszenie gęstości kości - zauważa jeden z autorów badań dr Rheinallt Jones.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na zmianach w obrębie mikrobiomu jelitowego, związanych z menopauzalnym spadkiem estrogenu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH