Badania sióstr osób z autyzmem pomogą poznać przyczyny choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-12-2015, 15:54

Badania sióstr osób z autyzmem pomogą poznać przyczyny choroby Siostry autystycznych chłopców mogą pomóc w poznaniu tej choroby

Badania dotyczące sióstr chłopców i mężczyzn cierpiących na autyzm mogą pomóc w lepszym poznaniu przyczyn tej choroby - informuje "New Scientist".

Z nie do końca wyjaśnionych przyczyn autyzm rozpoznawany jest u chłopców cztery do pięciu razy częściej niż u dziewcząt. Naukowcy przypuszczają, że w grę mogą wchodzić czynniki genetyczne, hormonalne, środowiskowe czy mechanizmy epigenetyczne (związane z ekspresją genów).

Możliwe, że zmutowany gen związany z autyzmem występuje u obu płci, jednak u dziewcząt nie powoduje zachowań typowych dla autyzmu - być może istnieje czynnik, który w jakiś sposób przezwycięża mutację.

Autism Sisters Project zorganizowany przez dr Alycię Halladay z amerykańskiej Autism Science Foundation ma wyjaśnić, co chroni siostry autystów przed zachorowaniem. Naukowcy zajmą się zarówno czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi występującymi w rodzinach autystów (na przykład szkodliwymi substancjami chemicznymi). Także poziom działającego na płód estrogenu może mieć znaczenie. Najprawdopodobniej chodzi nie o pojedynczy czynnik, ale o ich kombinację.

Możliwe także, że znaczenie ma odmienny sposób, w jaki rozwijają się mózgi męskie i żeńskie. U chłopców działanie mutacji może być głębsze, podczas gdy w przypadku dziewczynek byłyby one zamaskowane dzięki ich werbalnym uzdolnieniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH