Badania: więźniowe po lekach psychotropowych zachowują sie spokojniej

FARMAKOTERAPIA

Autor: polityka.pl/rynekaptek.pl   21-11-2016, 15:29

Badania: więźniowe po lekach psychotropowych zachowują sie spokojniej Jest to pierwsze opracowanie obrazujące, w jakim stopniu przyjmowanie leków psychotropowych wpływa na agresywne zachowania więźniów

Amerykańska magazyn „Journal of the American Medical Association” (JAMA) donosi, że byli więźniowie z problemami psychicznymi, którzy przyjmowali leki psychotropowe, po wyjściu z więzienia rzadziej popełniali kolejne przestępstwo.

Jest to pierwsze opracowanie obrazujące, w jakim stopniu przyjmowanie leków psychotropowych wpływa na agresywne zachowania więźniów - czytamy na portalu "Polityki".

Pod lupę wzięto osoby chore psychicznie, które między 2005 a 2010 rokiem wyszły z więzienia. Wszyscy objęci tym programem badawczym mieszkali w Szwecji, a ich losy śledzono przez kilka lat.
Szwedzcy naukowcy we współpracy z zespołem ekspertów z Oksfordu obserwowali ponad 22 tys. osób, a przedmiotem badań były cztery klasy leków psychotropowych, a także środki przeciwpadaczkowe i (jako kontrola) środki inhalacyjne.

Spośród nich leki antypsychotyczne, psychostymulujące i te stosowane w leczeniu uzależnień okazały się skuteczne – liczba odnotowanych przestępstw spowodowanych agresywnym zachowaniem zmalała o około 40 proc. podczas przyjmowania każdego z tych środków.

Wykazano także, że stosowanie antydepresantów nieznacznie zwiększyło ryzyko popełnienia przestępstwa. Autorzy badań sugerują, że może to wynikać z tego, że osoby z depresją są zwykle mniej skłonne do przemocy w porównaniu z tymi cierpiącymi na inne schorzenia psychiczne.

Więcej: http://www.polityka.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH