Badania: wirus wścieklizny pomaga „prześwietlić” nowe neurony w mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-01-2017, 15:43

Badania: wirus wścieklizny pomaga „prześwietlić” nowe neurony w mózgu Wirus wścieklizny okazał się pomocny do oceny połączeń powstałych po przeszczepieniu do mózgu myszy komórek nerwowych

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał wirusy wścieklizny do oceny połączeń powstałych po przeszczepieniu do mózgu myszy komórek nerwowych.


Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem prof. Olivera Brüstle z uniwersytetu w Bonn, zmodyfikował wirus wścieklizny w taki sposób, aby zobaczyć powstałe w mózgu nowe połączenia - informuje pismo Nature Communications.

Wirusa, który atakuje komórki nerwowe rozprzestrzeniając się wzdłuż ich połączeń, zmodyfikowano w taki sposób, że przestał być groźny dla ludzi. Ponadto został sprzężony z białkiem świecącym na zielono.

Tak powstał skuteczny "znacznik", pozwalający uwidocznić, jak wszczepione do mózgu komórki włączyły się do sieci neuronowej gospodarza.

Samo świecenie niewiele by dało, gdy by nie nowatorski sposób preparowania mózgu - dzięki któremu staje się on przezroczysty jak szkło - oraz metoda optycznego skanowania LSFM, pozwalającą badać tysiące cienkich warstwy tkanki pod mikroskopem. Metodę specjalnie w tym celu opracował zespół prof. Ulricha Kubitschcka z Bonn.

Wykorzystanie tych trzech osiągnięć pozwoliło uzyskać dokładny obraz połączeń wszczepionych komórek z komórkami mózgu gospodarza. Aby umożliwić dokładną lokalizację obserwowanych struktur, dane uzyskane nową metodą połączono z obrazami z rezonansu magnetycznego mózgu myszy.

Wiedząc, co dzieje się z komórkami nerwowymi wszczepionymi do mózgu, lekarze będą mogli opracować skuteczniejsze terapie, mogące pomóc w przypadku urazów czy chorób neurologicznych. Przeszczep komórek wytwarzających dopaminę jest już na przykład stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, jednak kwestia jego skuteczności wciąż wymaga badań.

Aby wszczepione komórki mogły skompensować utracone funkcje neurologiczne, muszą się połączyć z istniejącą siecią neuronową mózgu gospodarza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH