Badania: z czego bierze się dysleksja?

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   27-12-2016, 10:28

Badania: z czego bierze się dysleksja? U podłoża mogą leżeć kłopoty fonologiczne i przetwarzania wzrokowego.

Amerykańscy badacze odkryli, że mózgi dyslektyków gorzej adaptują się do powtarzających się bodźców. Utrudnia im to m.in naukę czytania.

Problem dotyczy od 5 do 12 proc. wszystkich dzieci. Pomimo tak dużej jego skali naukowcy nie mają na razie jednej spójnej teorii, która tłumaczyłaby przyczyny dysleksji - informuje Gazeta Wyborcza.

Pewne jest natomiast, że dysleksja jest dziedziczona. Kiedy występuje u jednego z rodziców lub u rodzeństwa, szansa, że dziecko będzie miało z nią problem, wynosi ok. 40 proc. Geny, które można podejrzewać o związek z dysleksją, odpowiadają m.in. za rozwój mózgu w życiu prenatalnym.

U podłoża mogą leżeć kłopoty fonologiczne i przetwarzania wzrokowego, problemy z nazywaniem i uwagą słuchową, albo też z fonologią i uwagą słuchową.

Ostatnio naukowcy pod kierownictwem neurokognitywisty z MIT prof. Johna Gabrieli oraz prof. Tylera Perrachione'a z Boston University odkryli, że mózgi dyslektyków gorzej adaptują się do powtarzalnego bodźca i więcej wysiłku kosztuje je przetwarzanie powtarzających się informacji. A taką czynnością jest właśnie nauka czytania. Wyniki badań opisuje pismo "Neuron".

Pracownia Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie szuka obecnie dzieci z III, IV i V klasy szkoły podstawowej z trudnościami w czytaniu i pisaniu a także dzieci bez problemów tego typu, by możliwe było dokonanie porównania.

Specjaliści chcą ustalić, skąd biorą się trudności z czytaniem i pisaniem u dzieci z dysleksją.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH