Badania: zastrzyk z DNA pomoże w leczeniu choroby Parkinsona?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   24-08-2016, 11:15

Badania: zastrzyk z DNA pomoże w leczeniu choroby Parkinsona? Zdaniem eksertów, geny mają duże znaczenie w rozwoju choroby Parkinsona.

Polski naukowiec pracujący w USA kieruje badaniami, które mogą pomóc w leczeniu choroby Parkinsona. Chodzi o nowatorską terapię genową mózgu, czyli aplikowanie DNA do mózgu za pomocą zastrzyków. Badania z udziałem ludzi są już w toku.

– Ponad tuzin pacjentów otrzymało dotąd naszą terapię genową – poinformował Rzeczpospolitą prof. Krzysztof Bankiewicz, który prowadzi swoje badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

– Jest to grupa otwarta, czyli bez kontroli placebo. Pierwsze wyniki kliniczne będą ogłoszone pod koniec roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rozpoczną się badania z udziałem grupy kontrolnej – mówi Bankiewicz.

Z kolei zdaniem Sebastiana Łukasiewicza, prezesa Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona", nowe generacje leków wydatnie poprawiają komfort życia w pierwszym okresie choroby. - Można wtedy normalnie pracować, w miarę normalnie żyć. Ten okres nazywa się często miodowym miesiącem, choć trwa on zazwyczaj kilka lat.- mówi Łukasiewicz.

Dodaje, że odpowiedź na leki się pogarsza, ponieważ organizm po prostu przyzwyczaja się do farmaceutyków. - Pojawiają się znaczne problemy ruchowe, a także skutki uboczne leków, jak mimowolne drgawki, zaparcia, pobudzenie nerwowe. Leki i postęp choroby wpływają też na pracę mózgu, pojawiają się więc zaniki pamięci krótkotrwałej i zmiany w postrzeganiu świata. A także bóle, na które nie pomagają leki przeciwbólowe – tłumaczy Łukasiewicz.

Według Prezesa Fundacji, medycyna nie rozwinęła jeszcze wczesnej diagnostyki choroby Parkinsona, jednak już wiadomo, że geny mają tu duże znaczenie. – Są dostępne badania genetyczne, którym można się poddać na własny koszt. W rodzinach, w których choroba była już wcześniej diagnozowana, często potwierdza się uszkodzenie genu, które może ją powodować. Może, ale nie musi.

Zdaniem Łukasiewicza, wciąż nie ma możliwości oceny tego ryzyka, „ale nawet gdybyśmy wiedzieli na 100 proc., że rzeczywiście zachorujemy, to niewiele moglibyśmy zmienić.”

Więcej: www.rp.p,

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH