Badania: zlokalizowano miejsce w mózgu, gdzie tworzą się urojenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-12-2016, 13:31

Badania: zlokalizowano miejsce w mózgu, gdzie tworzą się urojenia Okazało się, że urojeniowe zespoły błędnej identyfikacji powstają na skutek zmian połączeń w mózgu

Naukowcom z USA udało się zidentyfikować miejsce w mózgu odpowiedzialne za powstawanie urojeń związanych z rozpoznawaniem przedmiotów i osób z najbliższego otoczenia.

Urojeniowe zespoły błędnej identyfikacji (DMS) to rzadkie zaburzenia. Cierpiący na nie pacjent ma wrażenie, iż osoby, przedmioty lub miejsca znajdujące się w jego otoczeniu zmieniły lub straciły swoją tożsamość (np. zostały podmienione).

- Przez długi czas pozostawało tajemnicą, w jaki sposób mózg generuje tak skomplikowane objawy. Wykazaliśmy, że powstają one na skutek zmian połączeń w mózgu. Poprzez uszkodzenie specyficznego fragmentu mózgu można zakłócić działanie czujnika familiarności (znajomości) oraz czujnika realności, co prowadzi do dziwacznych złudzeń. Zrozumienie podłoża tych urojeń może stanowić istotny krok w drodze do wyleczenia - mówi jeden z badaczy Michael D. Fox z Beth Israel Deaconess Medical Center - szpitala klinicznego w Bostonie (USA).

Naukowcy przeanalizowali strukturę mózgu u 17 pacjentów z urojeniowymi zespołami błędnej identyfikacji i porównywali ją z danymi pochodzącymi z atlasu neurologicznego.

Wyniki badania opublikowało czasopismo "Brain".

Doszli do wniosku, że wszyscy pacjenci posiadali uszkodzoną część mózgu, która była funkcjonalnie połączona z korą leżącą pomiędzy hipokampem a płatem ciemieniowym, za tylną częścią ciała modzelowatego (retrosplenial cortex), uznawaną za siedlisko poczucia familiarności.

U 16 spośród 17 pacjentów wykryli też uszkodzenia w obrębie prawej brzusznej części kory czołowej, która jest odpowiedzialna za ocenę poglądów i przekonań.

- Uszkodzenia powodujące wszystkie typy urojeń były powiązane z rejonem kontrolującym wierzenia i przekonania. Jednak tylko uszkodzenia wywołujące urojenia błędnej identyfikacji były powiązane z rejonem odpowiedzialnym za poczucie znajomości. Z tego wniosek, że do powstania na przykład zespołu Capgrasa (kiedy pacjentowi wydaje się, że jego bliscy zostali podmienieni na identycznie wyglądających obcych - PAP) potrzeba uszkodzeń obu rejonów mózgu - podsumowuje R. Ryan Darby, koordynator badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH