Badania: zmodyfikowane bakterie ostrzegą przed minami?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   25-04-2017, 15:12

Badania: zmodyfikowane bakterie ostrzegą przed minami? Według danych ONZ z 2012 r. krajem, w którym miny są odpowiedzialne za śmierć największej liczby ludzi, jest Kolumbia

Naukowcy z Izraela opracowali system wykrywania min za pomocą bakterii. Co roku na świecie z powodu tych niebezpiecznych urządzeń ginie lub odnosi poważne obrażenia ok. 15-20 tys. osób.

Zmodyfikowane bakterie wchodzą w kontakt z oparami substancji wybuchowych i emitują fluorescencyjny sygnał, możliwy do wykrycia z odpowiedniej, bezpiecznej odległości - informuje Rzeczpospolita.

Prof. Shimson Belkin z Uniwersytetu Hebrajskiego potwierdził, że stworzone przez naukowców bioczujniki zawierające bakterie przeszły pomyślnie testy i wkrótce będzie można je wprowadzić do użytku. Podkreślił, że potrzebne są kolejne badania dotyczące m.in. stabilności i wrażliwości bakterii.

Na całym świecie zakopanych jest pod ziemią blisko 100 mln śmiercionośnych urządzeń. Według danych ONZ z 2012 r. krajem, w którym miny są odpowiedzialne za śmierć największej liczby ludzi, jest Kolumbia - w analizowanym roku zabiły one 359 cywilów. Od marca 2014 do marca 2015 r. na wschodniej Ukrainie miny przeciwpiechotne i niewybuchy zabiły 42 dzieci i raniły kolejne 109.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH