Badanie 3 białek pomoże wykryć raka trzustki

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedza.pl/ rynekaptek.pl   03-08-2015, 15:13

Badanie 3 białek pomoże wykryć raka trzustki

W moczu osób z wczesnym etapem najczęstszego raka trzustki występują wysokie stężenia 3 białek. Odkrycie to może prowadzić do nieinwazyjnych i tanich testów przesiewowych dla grup wysokiego ryzyka rozwoju tej choroby.

Za pomocą tej 3-białkowej sygnatury można nie tylko identyfikować nowotwór, ale i różnicować pacjentów z rakiem i zapaleniem trzustki - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

Badacze przeanalizowali 488 próbek moczu: 192 od osób ze zdiagnozowanym rakiem trzustki, 92 od chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki i 87 od zdrowych ochotników. Resztę próbek (117) pozyskano od chorych z łagodnymi i złośliwymi schorzeniami wątroby i woreczka żółciowego.

W próbkach wykryto ok. 1500 białek; mniej więcej połowa występowała i u mężczyzn, i u kobiet. W oparciu o dane biologiczne i wyniki analiz statystycznych do bliższego zbadania wybrano trzy: LYVE1, REG1A i TFF1.

Okazało się, że w porównaniu do zdrowych osób, u chorych na raka trzustki występowały wyższe stężenia wszystkich 3 białek. U pacjentów z zapaleniem trzustki ich poziomy były znacząco niższe niż u chorych z rakiem. Jako panel białka pozwalają z ponad 90-proc. trafnością wykrywać osoby z I-II stopniem zaawansowania raka trzustki.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH