Badanie: aspiryna wpływa na przeżycie chorych na raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   07-10-2015, 11:06

Badanie: aspiryna wpływa na przeżycie chorych na raka Aspiryna w niskich dawkach korzystna dla pacjentów z nowotworem układu pokarmowego

Aspiryna poprawia przeżycie pacjentów z nowotworami zlokalizowanymi na całej długości przewodu pokarmowego – pokazują holenderskie badania.

Dotychczasowe analizy sprawdzające wpływ aspiryny na przeżycie ogólne chorych brały pod uwagę poszczególne lokalizacje nowotworu w układzie pokarmowym; najczęściej dotyczyły raka jelita grubego.

Naukowcy przeanalizowali dane prawie 14 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwory układu pokarmowego w latach 1998-2011. Efekty swojej pracy przedstawili podczas tegorocznego europejskiego kongresu onkologicznego w Wiedniu.

Wyniki badania wskazują na znaczący wzrost przeżywalności ogólnej u pacjentów stosujących aspirynę po postawieniu diagnozy w porównaniu do tych, którzy jej nie zażywali.

W sumie, w badaniu wzięto pod uwagę dane pacjentów, z których 30,5 proc. stosowało aspirynę przed postawieniem diagnozy, 8,3 proc. - po zdiagnozowaniu u nich nowotworu i 61,1 proc. chorych, którzy nie przyjmowali aspiryny.

Najczęstszym nowotworem w badanej grupie był rak jelita grubego (42,8 proc.), rak odbytnicy (25,4 proc.) i rak przełyku (10,2 proc.).

Mediana okresu obserwacji wynosiła 48,6 miesiąca. Pacjenci zażywający aspirynę po zdiagnozowaniu u nich nowotworu mieli szansę podwojenia wydłużenia przeżycia w porównaniu do pacjentów nie stosujących aspiryny. Korzystny efekt aspiryny w postaci wydłużenia przeżycia był zauważalny u pacjentów z nowotworami układu pokarmowego po uwzględnieniu czynników potencjalnie zakłócających wynik, takich jak: płeć, wiek, stadium nowotworu, zabiegi operacyjne, radioterapia, chemioterapia i inne medyczne uwarunkowania i nieprawidłowości.

Naukowcy przypuszczają, że korzystny wpływ aspiryny u chorych na raka ma związek z przeciwpłytkowym działaniem leku. Kwas acetylosalicylowy wpływa bowiem na osłabienie zdolności komórek nowotworowych do ukrywania się pomiędzy płytkami krwi przed system immunologicznym.

- Celem większości badań obserwacyjnych zgodnych z intencją leczenia jest analiza efektu działania aspiryny. W tym badaniu mogliśmy przeanalizować indywidualną terapię u pacjenta i oszacować efekt działania aspiryny na jego przeżywalność w chorobie nowotworowej. Teraz chcemy określić, którzy pacjenci będą największymi beneficjentami stosowania aspiryny – mówił Martine Frouws z Leiden Uniwersity Medical Center, współkoordynator badania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH