Badanie: dzieci karmione mlekiem matki są grzeczniejsze

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-06-2016, 15:49

Badanie: dzieci karmione mlekiem matki są grzeczniejsze

Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia sprawiają mniej problemów wychowawczych, a dzieci wcześnie uczestniczące w zabawach edukacyjnych lepiej radzą sobie w szkole - wykazały dwa międzynarodowe badania.

Ich wyniki publikują pisma "PLOS Medicine" i "The Lancet Global Health".

Pierwsze badanie, przeprowadzone w Afryce Południowej, wykazało, że dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia (900 z 1500 badanych dzieci) o 56 proc. rzadziej sprawiały problemy wychowawcze w wieku 7-11 lat w porównaniu z dziećmi karmionymi piersią przez okres krótszy niż miesiąc.

Podczas badania prowadzonego równolegle wśród dzieci z ubogich rodzin w Pakistanie naukowcy analizowali wpływ zaangażowania rodziców lub opiekunów w kreatywną i edukacyjną zabawę z dziećmi na ich późniejszy rozwój. Dorosłym udzielono wskazówek, w jaki sposób skutecznie komunikować się z dziećmi do drugiego roku życia podczas zabawy, by najlepiej stymulować rozwój ich zdolności poznawczych, językowych, funkcji motorycznych, a także rozwój emocjonalny.

W wieku czterech lat dzieci te porównano z rówieśnikami, których rodzice nie uczestniczyli w programie. Zaobserwowano wówczas, że dzieci, których rozwój był wspomagany podczas zabaw edukacyjnych miały wyższy iloraz inteligencji, lepiej rozwinięte funkcje wykonawcze (obejmujące m.in. pamięć roboczą, planowanie i rozwiązywanie problemów) oraz wykazywały więcej zachowań prospołecznych.

- Co trzecie dziecko z krajów rozwijających się nie wykorzystuje swojego pełnego potencjału. Te badania pokazują, że rodzice mogą zwiększyć szanse swoich dzieci na lepszy rozwój poznawczy i społeczny poprzez karmienie piersią oraz zabawy edukacyjne - komentuje dr Peter A. Singer z kanadyjskiej organizacji Grand Challenges Canada, która ufundowała oba badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE