Badanie: jaki jest związek między autofagią a prątkiem gruźlicy

FARMAKOTERAPIA

Autor: studentnews.pl/ rynekaptek.pl   25-05-2016, 10:39

Badanie: jaki jest związek między autofagią a prątkiem gruźlicy

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu AUTOPHAGTUBERCULOSIS (Molecular mechanisms of autophagy regulation in tuberculosis) z powodzeniem zebrali dane dotyczące związku między chorobotwórczością mykobakterii a autofagią.

W tym celu badacze przyjrzeli się molekułom autofagicznym, które są regulowane przez prątka gruźlicy i zidentyfikowali nowe czynniki, które modulują proces autofagii - informuje portal studentnews.pl.

Przy użyciu mikrobiologicznej, biochemicznej i fluorescencyjnej mikroskopii konfokalnej badaczom udało się zaobserwować, że patogenne gatunki mykobakterii sprzyjają większemu ograniczeniu rekrutacji znanego markera autofagii, LC3, niż mykobakterie niepatogenne.

Główne wyniki projektu wskazują, że autofagiczne odpowiedzi gospodarza różnią się mechanizmem i nasileniem zależnie od etapu infekcji. Na podstawie badań różnych mutantów i różnych gatunków wywnioskowano istnienie przynajmniej dwóch mechanizmów wyzwalanych przez mykobakterie.

Jeden obejmuje fagosomalne uszkodzenie błony i powłoki ubikwitynowej. Drugi, niezależny proces nie został jeszcze w pełni scharakteryzowany. Uczestnicy badania odkryli również, że modulacja autofagii jest kontrolowana przez niektóre niebiałkowe składniki bakteryjnej otoczki komórkowej.

Wyniki badania powinny rzucić nieco więcej światła na złożony związek między autofagią a prątkiem gruźlicy. Być może doprowadzi to do odkrycia nowych potencjalnych miejsc docelowych działania leków, aby przywracać autofagię w makrofagach i niszczyć zabójczy patogen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH