Badanie: leczenie bólu w szpitalach

FARMAKOTERAPIA

Autor: CMUJ/ rynekaptek.pl   30-03-2016, 13:49

Badanie: leczenie bólu w szpitalach

W leczeniu multimodalnym stosowane są skojarzenia leków, które nie powodują synergizmu działania przeciwbólowego, natomiast zwiększają prawdopodobieństwo występowania objawów niepożądanych - wynika z analizy danych ankietowych dotyczących leczenia bólu ostrego i/lub pooperacyjnego w polskich szpitalach.

Badanie „Uwolnijmy Pacjenta od Bólu 2015”, skierowane do dyrektorów szpitali, miało na celu ocenę obecnego poziomu leczenia bólu ostrego i/lub pooperacyjnego w polskich szpitalach. Badanie zostało opracowane w 2015 roku przez: Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ), Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB) oraz Ministerstwo Zdrowia, Departament Polityki Lekowej i Farmacji.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia do udziału zaprosiło 1054 podmioty, zwrotnie otrzymano 284 ankiety.

Wśród 282 szpitali, które odesłały ankietę, 66 posiada certyfikat „Szpital bez bólu” dla całego szpitala oraz 15 wyłącznie dla wybranych oddziałów, a 71% nie posiadało takiego certyfikat.

Należy poprawić jakość nadzoru i monitorowania bólu (zwiększyć powszechność także w oddziałach niezabiegowych). W co szóstym szpitalu nie prowadzi się powszechnie monitorowania natężenia bólu ostrego i/lub pooperacyjnego - wynika z badania.

We wszystkich szpitalach do oceny natężenia bólu stosowano akceptowane skale, w tym najczęściej wykorzystywana jest skala numeryczna (NRS) - 74% odpowiedzi oraz analogowo - wzrokowa - 34% odpowiedzi (można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź). Na 280 szpitali, które odpowiedziały na to pytanie 28 z nich nie stosuje żadnej skali do monitorowania bólu, z czego 20 szpitali przeprowadza zabiegi operacyjne.

Oczekiwaną poprawę w zakresie jakości leczenia bólu oraz zwiększenie jakości życia pacjentów mogłoby spowodować powstanie w szpitalach zespołów leczenia bólu według modelu funkcjonujących APS (acute pain service). Zdecydowana większość szpitali (59%) nie posiadała takich zespołów.

W 60% ankietowanych szpitali dokonywana jest analiza skuteczności leczenia przeciwbólowego, a jakość analgezji powinna być zgodna z oczekiwaniami personelu medycznego. W ankietach nie było pytań dotyczących informacji oceniających jakość analgezji ze strony pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH