Badanie: małe dawki aspiryny przedłużają życie chorych na raka jelita grubego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-06-2016, 11:04

Badanie: małe dawki aspiryny przedłużają życie chorych na raka jelita grubego

Chorzy na raka jelita grubego, którzy zażywają małe dawki aspiryny, mają większe szanse na dłuższe życie z chorobą niż osoby niestosujące tego leku – wykazało duże badanie norweskie, które publikuje pismo „Journal of Clinical Oncology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród ponad 23 tys. chorych na raka jelita grubego. Ponad jedna czwarta z nich miała przepisaną aspirynę do codziennego zażywania w małych dawkach (75 mg lub 160 mg dziennie), najczęściej w celu obniżenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Większość stosowała ją jeszcze przed diagnozą nowotworu.

Okazało się, że pacjenci, którzy stosowali małe dawki aspiryny, mieli o 15 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego w kolejnych kilku latach. Po trzech latach od diagnozy żyło 66 proc. chorych stosujących aspirynę oraz 58 proc. chorych, którzy nie zażywali jej regularnie.

Dokładniejsza analiza ujawniła, że korzyści z zażywania aspiryny odnosili głównie ci chorzy, którzy robili to jeszcze przed diagnozą raka. Mieli oni o 23 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego i o 14 proc. niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z pacjentami, którzy nie stosowali aspiryny.

A analizie uwzględniono wiek pacjentów, stopień zaawansowania raka oraz przyjmowanie innych leków w ramach prewencji choroby układu sercowo-naczyniowego.

Autorzy pracy, jak również naukowcy, którzy nie brali udziału w tym badaniu zastrzegają, że nie dowodzi ono jeszcze, iż aspiryna przedłuża życie chorych na raka jelita grubego. Fakt, że pacjenci, którzy zażywali ten lek codziennie w małych dawkach, mieli większe szanse na dłuższe przeżycie może mieć inne przyczyny, podkreśla główny autor badania, dr Kjetil Tasken z Uniwersytetu w Oslo.

Przypomina on zarazem, że dotychczas zebrano sporo dowodów naukowych na to, iż małe dawki aspiryny mogą obniżać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dlatego U.S. Preventive Services Task Force, amerykański niezależny panel ekspertów w dziedzinie medycyny prewencyjnej, rekomenduje, by dorośli w wieku 50-60 lat rozważyli stosowanie tego leku w ramach prewencji raka jelita grubego, a zarazem choroby serca i udaru mózgu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH