Badanie: metformina obniża ryzyko zgonu z powodu nowotworu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-04-2016, 09:38

Badanie: metformina obniża ryzyko zgonu z powodu nowotworu

Stary i tani lek na cukrzycę typu 2, metformina, może zmniejszać ryzyko zgonu z powodu choroby nowotworowej u kobiet po menopauzie cierpiących na cukrzycę typu 2 - wynika z badań grupy naukowców z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo.

Naukowcy z Roswell Park Cancer Institute swoje wyniki publikują w "International Journal of Cancer".

Uczeni we współpracy z kolegami z wielu innych ośrodków naukowych w USA zajęli się badaniem zależności między stosowaniem metforminy a ryzykiem zachorowania na raka, ponieważ dotychczasowe prace nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Jednym z powodów, zdaniem autorów pracy, mogło być to, iż nieliczne z tych badań uwzględniały czas trwania terapii metforminą.

W najnowszej analizie danych, dotyczących blisko 146 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, wzięto pod uwagę ten czynnik. Informacje zbierano w latach 1993-1998 w ramach długofalowego badania pt. Women's Health Initiative.

Wyniki potwierdziły, że cukrzyca typu 2 wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory – ryzyko wyższe o 13 proc. w stosunku do osób bez cukrzycy, a w przypadku niektórych nowotworów w konkretnych lokalizacjach (rak jelita grubego, trzonu macicy czy chłoniak nieziarniczy) ryzyko wyższe o 20-40 proc., a w przypadku raka wątroby i trzustki nawet dwukrotnie (100 proc.). Cukrzyca miała również związek z wyższym o 46 proc. ryzykiem zgonu z powodu choroby nowotworowej.

Analiza wykazała jednocześnie, że chore na nowotwór złośliwy kobiety z cukrzycą typu 2, które stosowały metforminę miały obniżone ryzyko zgonu w porównaniu z paniami stosującymi inne leki przeciwcukrzycowe.

W przypadku pacjentek zażywających metforminę ryzyko zgonu z powodu nowotworu było wyższe o 8 proc. w stosunku do kobiet bez cukrzycy, a w przypadku pań zażywających inne leki - o 45 proc. Gdy pod uwagę wzięto tylko raka piersi, ryzyko zgonu z jego powodu u kobiet stosujących metforminę było niższe o 50 proc. w stosunku do kobiet bez cukrzycy, podczas gdy u kobiet z cukrzycą stosujących inne leki było wyższe o 29 proc.

Według autorów pracy ich wyniki sugerują również, że niższe ryzyko zachorowania na nowotwór oraz zgonu z jego powodu, związane z zażywaniem metforminy, może dotyczyć jedynie pacjentów z pewnymi typami nowotworów złośliwych, którzy stosują ten lek od dłuższego czasu.

Naukowcy uważają, że niezbędne są dalsze badania, które zweryfikują charakter tej zależności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH