Badanie: myszy zakażone wirusem wracały do zdrowia, gdy jadły

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-09-2016, 14:25

Badanie: myszy zakażone wirusem wracały do zdrowia, gdy jadły Gryzonie z infekcją bakteryjną, które powstrzymywały się od jedzenia, mogły liczyć na wyzdrowienie

Jedzenie pomaga wyzdrowieć myszom z infekcją wirusową, ale uniemożliwia powrót do zdrowia gryzoniom z infekcją bakteryjną – czytamy na łamach czasopisma „Cell”.

Anoreksja, czyli jadłowstręt, towarzyszy podczas choroby wielu ludziom oraz zwierzętom. Wyniki naszego badania pokazują, że przy niektórych infekcjach jest to korzystne dla organizmu, ale przy innych już nie" - mówią naukowcy z Uniwersytetu Yale (USA), którzy podjęli się sprawdzenia wpływu jedzenia na przebieg infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.

W trakcie eksperymentów badacze zarażali myszy bakterią Listeria monocytogenes, wywołującą groźne zatrucie pokarmowe, lub wirusem grypy A/WSN/33. Zgodnie z przewidywaniami na skutek infekcji zwierzęta traciły apetyt. Części z nich pozwalano obyć się bez jedzenia, jednak pozostałe karmiono przymusowo.

Okazało się, że gryzonie z infekcją bakteryjną, które powstrzymywały się od jedzenia, mogły liczyć na wyzdrowienie. Jednak te, które przyjmowały pokarmy, czekał smutny koniec - w wyniku choroby zdechły.

Naukowcy zaobserwowali, że śmierć zwierząt była spowodowana spożywaniem karmy zawierającej glukozę. Po podaniu związku 2-DG (2-deoksy-D-glukoza) blokującego metabolizm glukozy, myszy, pomimo przyjmowania pokarmów, pozostawały przy życiu.

Odwrotnie reagowały gryzonie z infekcją wirusową. Myszy zakażone wirusem A/WSN/33 wracały do zdrowia, gdy jadły. Jednak, gdy powstrzymywały się od jedzenia lub otrzymywały 2-DG, nie miały szans na przeżycie.

- Prawie wszystko, co wiemy o infekcjach, bazuje na badaniach dotyczących odpowiedzi układu immunologicznego na atak patogenów, ale nie to jest nasza jedyna droga obrony. Czasem nasz organizm stara się zaadaptować do sytuacji w taki sposób, by mikroorganizmy nie wyrządzały mu szkody. Nasze badanie pokazuje, że można manipulować zdolnością do przetrwania infekcji bez bezpośredniego oddziaływania na patogeny - mówi Ruslan Medzhitov, współautor projektu (DOI: 10.1016/j.cell.2016.07.026).

W najbliższym czasie naukowcy zamierzają kontynuować badania nad preferencjami jedzeniowymi podczas choroby, a także sprawdzić, jak na przebieg infekcji wpływają zmiany w schemacie snu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH