Badanie: nowa opcja terapeutyczna na raka mózgu u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-12-2017, 15:11

Badanie: nowa opcja terapeutyczna na raka mózgu u dzieci AT/RT jest bardzo opornym na leczenie nowotworem mózgu, który najczęściej występuje u niemowląt (fot. archiwum)

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że eksperymentalny lek jest w stanie zatrzymać wzrost guzów mózgu nie tylko w warunkach in vitro, ale także w modelu zwierzęcym. Ich badanie niesie nadzieję dla dzieci z wysoce agresywnymi nowotworami mózgu.

Chodzi np. o atypowy nowotwór teratoidny/rabdoidny (AT/RT) czy rdzeniak zarodkowy.

Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze pisma "Oncotarget", a jego autorami są badacze z Northwestern University w Chicago i z Ann and Robert H. Lurie Children's Hospital of Chicago.

Lek, o którym mowa, to inhibitor kinazy PLK4 (ang. polo-like kinase 4). Eksperymenty wykazały, że podawanie go zwierzętom zmniejszyło rozmiary guza oraz wydłużyło okres przeżycia. Co ważne, inhibitor PLK4 był w stanie przekraczać barierę krew-mózg - co oznacza, że może oddziaływać na komórki nowotworowe w mózgu nawet po podaniu doustnym. Eliminuje to konieczność wstrzykiwania leku do płynu mózgowo-rdzeniowego, co jest ogromnym utrudnieniem w czasie terapii.

Jednocześnie autorzy pracy wykazali, że gdy inhibitor PLK4 połączy się z tradycyjnymi środkami chemioterapeutycznymi, komórki nowotworowe niszczone są już przy dużo niższych dawkach leku.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani wynikami tych eksperymentów - mówi główny autor badania prof. Simone Treiger Sredni, neurochirurg dziecięcy.

- To niezwykle obiecująca strategia leczenia, która być może pomoże nam również zmniejszyć toksyczność aktualnie stosowanych leków chemioterapeutycznych - dodaje. 

W swoim poprzednim badaniu Sredni i jego współpracownicy jako pierwsi opisali kinazę PLK4 jako cel terapeutyczny dla guzów mózgu u dzieci. Odkryli wówczas, że w kilku typach nowotworów to właśnie PLK4 reguluje wzrost guza i jego skłonność do przerzutowania.

Sredni wyjaśnia, że AT/RT jest bardzo opornym na leczenie nowotworem mózgu, który najczęściej występuje u niemowląt. Medulloblastoma jest natomiast najczęstszym złośliwym nowotworem mózgu u dzieci, jednak obecnie stosowane leczenie jest wysoce toksyczne. Oba typy nowotworów mają wysoką śmiertelność.

- Pilnie potrzebne są nowe leki, ściśle ukierunkowane przeciwko tym dwóm chorobom - mówi Sredni.

- Oczekujemy, że wykorzystanie inhibitora PLK4 okaże się skutecznym i mniej toksycznym podejściem niż dotychczasowe. Mamy nadzieję, że już niedługo przeprowadzimy badania kliniczne - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH