Badanie: o wpływie smogu na zdrowie dziecka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-12-2017, 14:37

Badanie: o wpływie smogu na zdrowie dziecka Najbardziej krytycznym okresem, czyli takim, w którym ekspozycja na pyły zawieszone będzie miała największy wpływ na zdrowie przyszłego dziecka, jest czas od miesiąca przed zapłodnieniem do miesiąca po zapłodnieniu (fot. archiwum)

Kobiety narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem tuż przed zapłodnieniem lub w pierwszym miesiącu ciąży mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep wargi lub podniebienia oraz wady serca.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Cincinnati, a wyniki swojej pracy opublikowali na łamach "The Journal of Pediatrics".

Celem zespołu badawczego była ocena związku pomiędzy zwiększoną ekspozycją na drobne pyły zawieszone w powietrzu (PM2,5) w okresie okołozapłodnieniowym a ryzykiem wad wrodzonych u potomstwa.

Pył zawieszony PM2,5 to wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie atmosferyczne. Jego cząsteczki są tak drobne, że mogą osadzać się głęboko w dolnych drogach oddechowych, także płucach, a nawet przenikać do krwi.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z aktów urodzenia zgromadzonych w Ohio Department of Health oraz dane na temat zawieszonych w powietrzu atmosferycznym cząstek stałych zebranych w 57 stacjach monitorujących na terenie Ohio. Połączyli współrzędne geograficzne miejsca zamieszkania matki z najbliższą stacją monitorującą i obliczyli średnią ekspozycję na pyły. Następnie oszacowali związek między nieprawidłowościami, jakie zauważono u nowonarodzonych dzieci, a stopniem ekspozycji ich matek na pył PM2,5 w czasie ciąży.

- Zauważyliśmy, że najbardziej krytycznym okresem, czyli takim, w którym ekspozycja na pyły zawieszone będzie miała największy wpływ na zdrowie przyszłego dziecka, jest czas od miesiąca przed zapłodnieniem do miesiąca po zapłodnieniu - wyjaśnia dr Emily DeFranco, główna autorka badania. - I chociaż ryzyko to jest nieznacznie zwiększone, to jednak należy zwrócić na nie uwagę i nie ustawać w działaniach, których celem jest zmniejszenie ekspozycji społeczeństwa na szkodliwe cząsteczki zawieszone w powietrzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH