Badanie: podczas alertu smogowego wzrasta liczba zgonów

FARMAKOTERAPIA

Autor: slask.onet.pl/rynekaptek.pl   08-11-2016, 15:10

Badanie: podczas alertu smogowego wzrasta liczba zgonów Gdy notowany jest wysoki poziom tlenków azotu, w szpitalach pojawia się o 12 proc. więcej chorych z zawałem serca.

Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu alarmują, że podczas zwiększonego stężenia pyłów w powietrzu wzrasta liczna osób z zawałami serca i udarami mózgu. Oznacza to, że podczas alertu smogowego umiera o 6 procent pacjentów więcej.

Specjaliści z ŚCCS połączyli dane z NFZ obejmujące 600 tys. pacjentów leczących się z powodu chorób serca, układu krążenia lub udaru mózgu z informacjami z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu oraz alertach smogowych.

Używając specjalnego logarytmu, badali częstość zawałów, udarów, innych powikłań kardiologicznych oraz śmiertelność podczas alarmów smogowych. Pod uwagę wzięli wpływ dziennego stężenia dwutlenku siarki, tlenków azotu, czadu i pyłów zawieszonych - informuje Onet.pl.

Z ich badań wynika, że w dni, gdy notowany jest wysoki poziom tlenków azotu, w szpitalach pojawia się o 12 proc. więcej chorych z zawałem serca. O 16 proc. rośnie także liczba udarów mózgu. O 18 proc. więcej jest też pacjentów z zatorowością płucną.

Poradnie POZ odnotowują natomiast więcej wizyt, gdy wyższe jest stężenie tlenku i dwutlenku azotu, tlenku węgla i pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Więcej: www.slask.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH