Badanie: siarczan chondroityny skuteczny jak celekoksyb

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-06-2016, 10:14

Badanie: siarczan chondroityny skuteczny jak celekoksyb

Siarczan chondroityny okazał się być równie skuteczny jak lek przeciwzapalny (NLPZ) celekoksyb w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego. Pacjenci przyjmujący lek codziennie przez okres 6 miesięcy, wykazali dobrą tolerancję siarczanu chondroityny w dawce 800 mg podawanej doustnie.

Przedstawiciele IBSA w trakcie Europejskiego Kongresu Reumatologicznego (EULAR 2016), zaprezentowali wyniki nowego wieloośrodkowego, randomizowanego badania klinicznego fazy III z podwójnie ślepą próbą oraz podwójnym pozorowaniem o nazwie CONCEPT (od ang. badanie chondroityny w porównaniu z celekoksybem i placebo).

Badanie kliniczne zostało przeprowadzone w zgodności z najnowszymi wytycznymi EMA w 16 ośrodkach badawczych znajdujących się w Belgii, Czechach, we Włoszech, w Polsce oraz Szwajcarii, objęło 603 pacjentów cierpiących na zwyrodnienie stawu kolanowego. Celem badania było potwierdzenie skuteczności oraz bezpieczeństwa przypisywania pacjentom wysokooczyszczonego siarczanu chondroityny w porównaniu z terapią placebo oraz celekoksybem jako najwyższym standardem, przez okres 6 miesięcy.

Wyniki badania pokazały, iż dwa podstawowe kryteria, tj. obniżenie indeksu czynnościowego Lequesne'a oraz redukcja dolegliwości bólowych w skali VAS, okazały się być statystycznie znaczące (p<0,05) względem terapii placebo, potwierdzając, że siarczan chondroityny należy do grupy leków SYSADOA (wolno działające leki objawowe stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów).

Ponadto, siarczan chondroityny okazał się równie skuteczny w porównaniu z produktem referencyjnym - celekoksybem oraz wykazał się korzystnym bilansem przy zestawieniu ryzyka i korzyści wynikających z przyjmowania substancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH