Badanie skuteczności leku w POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: MAK/ rynekaptek.pl   04-05-2015, 12:25

Badanie skuteczności leku w POChP

Jednym z leków stosowanych w leczeniu podtrzymującym u dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) jest Ultibro. Lek zawiera dwie substancje czynne: indakaterol i glikopironium.

Kombinacja indakaterol/glikopironium (Ultibro) jest stosowanym raz dziennie połączeniem długo działającego agonisty receptora β2 (LABA) z długo działającym antagonistą receptorów muskarynowych (LAMA), stosowanym jako leczenie podtrzymujące u chorych na POChP.

- Wcześniejsze badania (ILLUMINATE) wykazały, że Ultibro zapewnia lepsze rozszerzenie oskrzeli w porównaniu z połączeniem LABA/ICS, salmeterol/flutikazon (SFC) u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim POChP i bez zaostrzeń w ostatnim roku. Analizy post-hoc wykazały, że Ultibro może opóźnić czas do pierwszego zaostrzenia u chorych na POChP, w porównaniu z SFC - przypomina w informacji prasowej Novartis, producent leku.

- W badaniu LANTERN oceniano skuteczność i bezpieczeństwo Ultibro w porównaniu ze stosowanym dwa razy dziennie połączeniem salmeterol/flutykazon w zakresie poprawy funkcji płuc, duszności, stanu zdrowia i zaostrzeń u pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej POChP z jednym zaostrzeniem choroby lub bez zaostrzenia w poprzednim roku - czytamy w komunikacie podmiotu odpowiedzialnego.

Badanie trwało 26 tygodni i obejmowało 741 pacjentów, z których 20% miało przynajmniej jedno zaostrzenie POChP w poprzednim roku i było badaniem wieloośrodkowym, randomizowanym, podwójnie zaślepionym, dwóch równoległych grup.

Ultibro okazał się skuteczniejszy niż połączenie salmeterol/flutykazon w uzyskaniu rozszerzenia oskrzeli oraz redukcji częstości zaostrzeń u chorych na POChP w stadium umiarkowanym do ciężkiego, z jednym zaostrzeniem choroby lub bez zaostrzenia w poprzednim roku. Ultibro było dobrze tolerowane, a profil bezpieczeństwa był porównywalny z połączeniem salmeterol/flutykazon, za wyjątkiem infekcji górnych dróg oddechowych, które występowały 2 razy częściej w grupie chorych leczonych połączeniem salmeterol/flutykazon.

Ponadto w tygodniu 26. Ultibro okazało się skuteczniejsze od połączenia salmeterol/flutykazon w poprawie najmniejszej wartości FEV1 (tuż przed podaniem kolejnej dawki leku) - o 75ml (p<0,001), co potwierdziło wyniki wcześniejszych badań (ILLUMINATE).

Nową i cenną dla praktyki klinicznej informacją był fakt, że Ultibro zapewniło redukcję częstości umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń o 31% (p=0,048) w całej badanej grupie i o 57% (p=0,003) w grupie chorych z zaostrzeniami w wywiadzie w porównaniu do połączenia salmeterol/flutykazon.

Wyniki te potwierdzają użycie Ultibro, jako alternatywy do leczenia połączeniem salmeterol/flutykazon u chorych z umiarkowaną do ciężkiej POChP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE