Badanie: stosunek Polaków do szczepień można uznać za pozytywny

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   12-10-2016, 09:44

Badanie: stosunek Polaków do szczepień można uznać za pozytywny Z zasady starsi respondenci (powyżej 65 roku życia) mieli stosunek bardziej pozytywny do szczepień

Naukowcy z ośmiu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Singapuru przebadali ponad 65 tysięcy osób na całym świecie i zapytali o ich stosunek do szczepionek i szczepień. Jak wypadli Polacy? Czy ufamy szczepieniom mniej czy bardziej niż Francuzi?

Analiza przedstawiona w artykule wykazała, że we wszystkich przebadanych krajach, stosunek do szczepień można uznać za przeważnie pozytywny. Najwięcej sceptyków mieszka w krajach europejskich, przede wszystkim we Francji oraz Bośni i Hercegowinie, gdzie, odpowiednio 41% i 35% badanych, wyraziło obawy, co do bezpieczeństwa szczepionek.

Z zasady starsi respondenci (powyżej 65 roku życia) mieli stosunek bardziej pozytywny do szczepień, podobnie jak osoby wyznania rzymsko-katolickiego.

Według badania stosunek Polaków do szczepień można uznać za pozytywny. Z twierdzeniem „Ważne jest, żeby dziecko zostało zaszczepione” zdecydowanie zgadza się oraz w zasadzie zgadza się prawie 88% Polaków, nie ma zdania 4%, w zasadzie nie zgadza się 5%, zaś zdecydowanie nie zgadza się niecałe 3% osób.

Podobnie przestawia się opinia Polaków na temat bezpieczeństwa szczepionek. Ze zdaniem „Ogólnie szczepionki są bezpieczne” zdecydowanie zgadza się i w zasadzie zgadza się w sumie ponad 80% badanych, zdania nie ma 8%, zaś nie zgadza się 12% zapytanych osób.

Wyniki badania opublikowano w internetowym czasopiśmie eBioMedicine: "Poziom zaufania do szczepionek 2016: Wyniki badań w 67 krajach" (State of Vaccine Confidence: Global Insight Through a 67- Country Survey).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH