Badanie: stres przygotowuje do działania pod presją

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-10-2015, 14:37

Badanie: stres przygotowuje do działania pod presją

Stresujące doświadczenia z okresu adolescencji pozwalają szczurom na efektywniejsze funkcjonowanie w trudnych okolicznościach po osiągnięciu wieku dojrzałego – czytamy na łamach „Animal Behavior”

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania (USA) dowiedli, że wczesne doświadczenia stresowe nie muszą wywierać negatywnego wpływu na późniejsze funkcjonowanie. Badacze wykazali, że szczury, które w trakcie dojrzewania często bywają narażone na stres, w życiu dorosłym lepiej niż inne zwierzęta radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i zdobywaniem pokarmu w nieprzyjaznym otoczeniu.

Lauren Chaby i jej współpracownicy wystawiali młode szczury na działanie różnorodnych czynników stresowych. Umieszczali je w ciasnych lub przechylonych klatkach, poddawali izolacji społecznej lub zmuszali do przebywania w zatłoczonym miejscu, niepokoili sygnałami zwiastującymi nadejście drapieżnika.

Gdy gryzonie osiągnęły dojrzałość, badacze poddali je testom mającym sprawdzić, jak dobrze zwierzęta radzą sobie ze zdobywaniem pokarmu w sprzyjających i niesprzyjających okolicznościach.

Okazało się, że w trudnych warunkach (jaskrawe oświetlenie, wypchany jastrząb pikujący nad głową, itp.) zestresowane szczury zachowywały się znacznie śmielej niż ich pobratymcy, którzy nie przywykli do podobnych okoliczności. Zestresowane gryzonie szybciej wyruszały na poszukiwanie pożywienia, odwiedzały więcej lokalizacji i w konsekwencji zbierały aż o 43 proc. więcej pokarmu niż ich przerażeni koledzy.

W bezpiecznym otoczeniu zestresowane szczury, ze względu na wyuczoną ostrożność, dłużej zwlekały z wyruszeniem na poszukiwanie jedzenia niż zwierzęta kontrolne, ale ostatecznie zdobywały tyle samo pożywienia co inne gryzonie.

Według naukowców wyniki niniejszego badania świadczą o istnieniu pozytywnych efektów, jakie może wywierać wczesne doświadczenie stresowe na funkcjonowanie jednostki w trudnych warunkach, co umożliwia lepsze zrozumienie nie tylko natury zwierzęcej, ale i ludzkiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH