Badanie: terapia ziołowa skuteczna w leczeniu dużej depresji

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/ rynekaptek.pl   27-03-2015, 09:34

Badanie: terapia ziołowa skuteczna w leczeniu dużej depresji

Ekstrakt z różeńca górskiego (Rhodiola rosea) stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia tzw. dużej depresji (MDD).

Zespół prof. Juna J. Mao ze Szkoły Medycznej Perelmana Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadził badanie z randomizacją i z grupą kontrolną otrzymującą placebo, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby.

U wszystkich 57 dorosłych ochotników zdiagnozowano lekki-umiarkowany MDD. Przez 12 tygodni zażywali oni ekstrakt z różeńca, sertralinę lub placebo. Zachodzące zmiany monitorowano za pomocą skali depresji Hamiltona, skali depresji Becka oraz skali ogólnego wrażenia klinicznego - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

W porównaniu do zażywających wyciąg roślinny, do 12. tygodnia terapii pacjenci zażywający sertralinę z nieco większym prawdopodobieństwem wspominali o poprawie, jednak różnica nie była istotna statystycznie. Gdy obie grupy pacjentów porównano z grupą placebo, iloraz szans poprawy stanu zdrowia wśród osób, którym podawano R. rosea, wynosił 1,4, a w grupie sertralinowej 1,9, jednak tradycyjna terapia antydepresantem 2-krotnie częściej wiązała się z efektami ubocznymi (odnotowało je, odpowiednio, 30 i 63% grupy).

Badania sugerują, że w grupie pacjentów z łagodną-umiarkowaną dużą depresją wyciąg z różeńca prezentuje korzystniejszy stosunek minusów i plusów niż sertralina.

Wyniki wstępnych badań sugerują, że ziołowa terapia ma potencjał, jeśli chodzi o pacjentów z depresją, którzy nie tolerują antydepresantów ze względu na skutki uboczne - podsumowuje prof. Mao.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH