Badanie urodynamiczne nie jest już warunkiem refundacji leków dla chorych na OAB

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   01-07-2016, 16:15

Badanie urodynamiczne nie jest już warunkiem refundacji leków dla chorych na OAB Pacjenci z zespołem pęcherza nadreaktywnego dostaną leki bez badania urodynamicznego

Po pięciu latach walki pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego (OAB) zniesiono konieczność wykonywania, sprzecznego z wiedzą medyczną, badania urodynamicznego, jako warunku dostępu do leczenia. Od 1 lipca nie jest już ono konieczne, aby otrzymać refundację leków.

Zgodnie z opiniami polskich i zagranicznych ekspertów medycznych Polska była jedynym krajem na świecie mającym takie ograniczenia. Pacjenci domagali się zniesienia badania od 2011 roku.

Badanie urodynamiczne służy ocenie czynności narządów dolnych dróg moczowych. Polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego w celu wypełnienia go solą fizjologiczną lub wodą destylowaną i rejestrowaniu ciśnienia w pęcherzu, ilości moczu oraz szybkość jego oddawania.

"Otrzymane opinie ekspertów praktyki klinicznej jednoznacznie wskazują, że uzależnienie refundacji leków antycholinergicznych od potwierdzenia diagnozy OAB za pomocą badania urodynamicznego nie znajduje żadnego uzasadnienia w aktualnej wiedzy medycznej. Żaden z ekspertów nie wskazał argumentów przeciw finansowaniu wnioskowanej technologii ze środków publicznych" – przeczytali członkowie UroConti na początku lutego 2016 w opinii Rady Przejrzystości AOTMiT i rekomendacji Prezesa.

Mimo tak jednoznacznej opinii Agencji, ani na marcowej, ani na majowej liście nie znalazły się oczekiwane zmiany.

Pojawiły się dopiero w projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia dotyczącego listy leków refundowanych, który wchodzi w życie 1 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH