Badanie: zaburzenia lękowe częściej występują u kobiet

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-06-2016, 15:06

Badanie: zaburzenia lękowe częściej występują u kobiet

Kobiety, mieszkańcy krajów rozwiniętych i osoby borykające się z problemami zdrowotnymi są bardziej narażone na występowanie zaburzeń o podłożu lękowym - czytamy w czasopiśmie "Brain and Behavior".

Zaburzenia lękowe to jedne z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych w zachodnich społeczeństwach. Charakteryzują się one doświadczaniem przesadnego niepokoju oraz tendencją do unikania potencjalnie zagrażających sytuacji, np. publicznych zgromadzeń.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) na podstawie analizy badań przeprowadzonych w latach 1990-2010 ustalili, że wśród przedstawicieli niektórych populacji zaburzenia o charakterze lękowym pojawiają się znacznie częściej.

- Zaburzenia lękowe mogą bardzo utrudniać życie, dlatego tak ważne jest identyfikowanie grup podwyższonego ryzyka - komentuje główna autorka badania Olivia Remes.

Według badaczy zaburzenia lękowe częściej występują u kobiet (dwa razy częściej niż u mężczyzn), u osób młodych (przed 35. rokiem życia.), u osób mieszkających na terenie zachodniej Europy i Ameryki Północnej oraz u osób mających inne problemy zdrowotne, np. choroby układu krwionośnego, czy stwardnienie rozsiane.

Kobiety w ciąży i będące zaraz po połogu są bardziej narażone na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, także należące do grupy zaburzeń lękowych.

Ponadto doświadczenia lękowe są bardziej rozpowszechnione wśród osób o orientacji homo- i biseksualnej, jak również wśród ludzi z marginesu społecznego - narkomanów, bezdomnych, itp. Dane na temat występowania zaburzeń lękowych wśród tych grup społecznych są jednak dość ubogie i wymagają uzupełnienia.

- Zaburzenia lękowe dotykają wielu ludzi i mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania, a nawet samobójstwa. Chociaż istnieje wiele badań na ten temat, wciąż obserwuje się wyraźne braki w odniesieniu do niektórych grup społecznych - dodaje inna badaczka dr Louise Lafortune.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH