Badanie: zapłodnieniu nie sprzyjają umiarkowane i silne symptomy depresji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-05-2016, 15:11

Badanie: zapłodnieniu nie sprzyjają umiarkowane i silne symptomy depresji

Kobiety z ciężką depresją doświadczają trudności z poczęciem dziecka bez względu na to, czy przyjmują leki psychotropowe, czy też obywają się bez medykamentów – wynika z badania opublikowanego w „American Journal of Obstetrics and Gynecology”.

Według naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) silne objawy depresji o 38 proc. zmniejszają szanse na zajście w ciążę. Większego wpływu na prawdopodobieństwo poczęcia nie mają za to leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i normotymiczne (stabilizujące nastrój), choć ta kwestia wymaga jeszcze dalszych badań.

- Wygląda na to, że stosowanie leków psychotropowych nie przeszkadza w zajściu w ciążę. Zapłodnieniu nie sprzyjają jednak umiarkowane i silne symptomy depresji - przyznaje koordynatorka przedsięwzięcia Yael Nillni.

W badaniu uczestniczyło ponad 2 tys. kobiet w wieku od 21 do 45 lat. Około 20 proc. z nich cierpiało na depresję; ponad 17 proc. stosowało w przeszłości środki psychotropowe, a 10 proc. używało leków w trakcie przeprowadzania badania. Wszystkie planowały zajść w ciążę.

Panie z poważnymi zaburzeniami nastroju miały zdecydowanie większe trudności z poczęciem dziecka niż kobiety zdrowe lub z lekką depresją. Nie wiadomo jednak, co wywoływało u nich te trudności. Możliwe, że depresja prowadziła w ich przypadku do rozregulowania cyklu miesięcznego i właśnie to stanowiło przeszkodę w staraniach o dziecko.

Dodatkowe analizy pokazały, że istniały delikatne, ale niespójne zależności pomiędzy zażywaniem leków a prawdopodobieństwem poczęcia. Na płodność niekorzystnie wpływało stosowanie benzodiazepin - leków uspokajających. Tymczasem kobiety, które w przeszłości przyjmowały leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), miały nieco większą szansę na zajście w ciążę bez względu na natężenie objawów depresji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH