Badnia: komórki jajowe pozyskano ze skóry

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-10-2016, 15:08

Badnia: komórki jajowe pozyskano ze skóry Badacze wykorzystując komórki mysiej skóry po raz pierwszy stworzył w pełni dojrzałe, gotowe do zapłodnienia komórki jajowe.

Uzyskanie pełnowartościowych komórek jajowych z komórek skóry myszy może oznaczać koniec problemów z niepłodnością – informuje „Nature”. Jednak osiągnięcie podobnych wyników u ludzi będzie możliwe dopiero za kilka lat.

Aby zrozumieć proces rozwoju komórek jajowych, Katsuhiko Hayashi i jego koledzy z uniwersytetu Kyushu w Fukuoce (Japonia) starali się odtworzyć go w warunkach laboratoryjnych. W roku 2012 naukowcy odnieśli sukces - udało się im przekształcić komórki mysiej skóry w pierwotne komórki rozrodcze, czyli komórki jajowe na wczesnym etapie rozwoju.

Jednak cztery lata temu uzyskanie pełnowartościowych komórek jajowych wymagało wszczepiania ich prekursorów do jajników myszy.

Teraz japoński zespół wykorzystując komórki mysiej skóry po raz pierwszy stworzył w pełni dojrzałe, gotowe do zapłodnienia komórki jajowe w warunkach laboratoryjnych. Udało się je zapłodnić i uzyskać potomstwo, które wydaje się zdrowe. To pozwala sądzić, że z czasem na podobne wyniki można będzie liczyć także w przypadku ludzi, co nie tylko umożliwi leczenie niepłodności, ale także pozwoli parze mężczyzn być genetycznymi rodzicami dziecka.

Jak komentują eksperci, osiągnięcie podobnych wyników u ludzi powinno być możliwe w ciągu kilku lat. Mając nieograniczony dostęp do komórek jajowych, lekarze mogliby pomóc kobietom których płodność zmalała z wiekiem lub których jajniki uległy zniszczeniu podczas terapii przeciwnowotworowej.

Aby metoda znalazła zastosowanie u ludzi, trzeba jeszcze rozwiązać kilka problemów. Należy do nich na przykład konieczność stosowania tkanki płodowej na końcowym etapie rozwoju jaja. Można by używać tkanek poronionych płodów, jednak naukowcy prawdopodobnie będą musieli stworzyć alternatywną metodę. Nie jest także jasne, na ile zdrowe są otrzymane ze skóry komórki jajowe. Tylko nieliczne spośród zarodków przekształciły się w żywe potomstwo. A dwie spośród ośmiu myszek zostały zjedzone przez samice, które je urodziły. Możliwe, że wyczuwały jakieś nieprawidłowości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH