Bakterie jelitowe mogą decydować o reakcji na stres

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP NAUKA/rynekaptek.pl   29-07-2015, 11:31

Bakterie jelitowe mogą decydować o reakcji na stres Bakterie jelitowe mogą powodować lęk i depresę u osób, które w dzieciństwie przeżyły stres

Przeżyty w dzieciństwie stres może powodować zachowania lękowe i depresyjne, ponieważ wpływa na żyjące w jelitach bakterie - sugerują badania na myszach opublikowane na łamach Nature Communications.

Stres u nowo narodzonych myszy wywoływany był przez okresowe oddzielanie ich od matek. Jak wykazał dr Premysl Bercik i jego koledzy z McMaster University w Hamilton (Kanada), zarówno myszy z normalną florą bakteryjną (mikrobiomem), jak i całkowicie pozbawione bakterii jelitowych reagowały na stres podobnymi zmianami hormonalnymi na osi podwzgórze - przysadka mózgowa - nadnercza - w ich krwi rósł poziom kortykosteronu. Jednak zmiany zachowania - objawy leku i depresji - wystąpiły w późniejszym życiu tylko u myszy, w których jelitach żyły bakterie.

Gdy bakterie jelitowe od zestresowanych, zalęknionych i pogrążonych w depresji myszy przeniesiono do jelit myszy ,,sterylnych", również narażonych na rozłąkę z matką, po kilku tygodniach wystąpiły u nich objawy lęku i depresji.

Kiedy jednak bakterie od zestresowanych myszy przeniesiono do sterylnych jelit myszy, które nie były narażone na stres, ani lęki, ani depresja się nie pojawiły.

Zdaniem Bercika sugeruje to, że do wystąpienia zachowań lękowych i depresyjnych potrzebne są zarówno bakterie jelitowe, jak i reakcja ich gospodarza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH