Bazy danych na temat interakcji leków wspierają lekarzy

FARMAKOTERAPIA

Autor: biotechnologia.pl/ rynekaptek.pl   17-02-2015, 13:02

Do interakcji lekowych dochodzi w przypadku, kiedy jeden lek zmienia końcowy efekt farmakologiczny drugiego leku zastosowanego równocześnie lub w krótkim odstępie czasowym.

Z jednej strony interakcje pomiędzy dwoma lub większą ilością leków mogą mieć znikomy wpływ na organizm pacjenta, z drugiej natomiast konsekwencją skojarzenia różnych substancji leczniczych w ustroju może być poważne zaburzenie funkcji fizjologicznych, włącznie ze zgonem chorego.

Ponieważ znaczenie interakcji lekowych i ich skutki kliniczne są tak szerokie, wydaje się że niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w celu wczesnej identyfikacji tych najgroźniejszych skojarzeń leków są bazy danych zawierające naukowo potwierdzone dowody i opisane działania niepożądane obserwowane jako wynik interakcji lekowych.

Komputerowe bazy danych na temat interakcji lekowych pozwalają na prewencyjne wykrycie potencjalnych skutków interakcji i stanowią nieocenione źródło wsparcia dla klinicystów ordynujących leki swoim pacjentom - informuje portal biotechnologia.pl.

Programy komputerowe i bazy danych informujące na temat interakcji lekowych zostały stworzone jako narzędzie w rękach klinicystów i farmaceutów przepisujących lub wydających leki w leczeniu skojarzonym dla jednego pacjenta.

Najważniejszym problemem z którym muszą zmierzyć się twórcy tego typu oprogramowania jest rozróżnienie klinicznie istotnych interakcji od tych, których znaczenie nie wymaga zamiany leku na inny preparat, czy też korekty dawki. Najważniejsza jest jednak systematyczna aktualizacja baz danych pod kątem doniesień i badań klinicznych leków uwzględniająca nowe rejestracje substancji farmaceutycznych na rynku.

Więcej: http://biotechnologia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH