Będą uczyć, jak prawidłowo przyjmować leki wziewne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   31-03-2015, 09:19

Będą uczyć, jak prawidłowo przyjmować leki wziewne Jak prawidłowo przyjąć leki

Rozpoczęła działalność Akademia Oddychania, ogólnopolska kampania poświęcona wykrywaniu i odpowiedniemu leczeniu przewlekłych chorób układu oddechowego.

Wielomiesięczna kampania została objęta patronatem przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej oraz Fundację „Zawsze O Krok Przed Astmą”.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, dr Piotr Dąbrowiecki zwraca uwagę, że przewlekłe choroby układu oddechowego są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. W naszym kraju jedynie na astmę cierpi aż 4 mln osób, z kolei 2,5 mln Polaków ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Prof. Dąbrowiecki podkreśla, że u wielu osób schorzenia te nie zostały wykryte albo są źle leczone. Astmę zdiagnozowano dotychczas zaledwie u 2 mln Polaków, a ci, u których ją wykryto, są często niewłaściwie leczeni. Jednym z głównych powodów jest niewłaściwe przyjmowanie leków podawanych przy użyciu inhalatorów. - Nie prawidłowo stosuje je aż 70-80 proc. leczących się astmatyków – podkreśla dr Dąbrowiecki.

Akademia Oddychania powstała głównie po to, żeby pacjenci jak najwięcej wiedzieli o swej chorobie i lepiej orientowali się jak należy zażywać podawane w inhalatorach leki. Dzięki temu lepiej będą mogli kontrolować chorobę, którą trzeba leczyć przez wiele lat, czasami do końca życia.

Skuteczność leczenia w znacznym stopniu zależy od doboru właściwego inhalatora dla danego pacjenta. Niektóre z nich nie są w ogóle przeznaczone dla dzieci. Inne z kolei są trudniejsze w użyciu, dlatego nie powinny być używane przez osoby z gorszą sprawnością oddechową. Wszystkie inhalatory, nawet najlepiej dobrane, wymagają właściwego ich stosowania przez pacjenta, żeby zapewnić odpowiednie dawkowanie leku.

W przypadku inhalatorów ciśnieniowych (MDI) ważne jest zgranie wdechu z momentem podania leku. Trzeba również pamiętać, żeby trafił on do płuc, a nie na język. Podczas używania inhalatorów proszkowych (DPI) uwalnianie leku zaczyna się dopiero wtedy, kiedy chory robi wdech. Gdy nie robi się tego prawidłowo, część dawki leku zostaje zmarnowana, bo w zbyt małej ilości trafia do oskrzeli.

Również w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc trudności ze stosowaniem inhalatorów polegają na koordynacji wdechu z uwolnieniem dawki leku lub na wykonaniu silnego wdechu. Trzeba jednak stosować się do wymogów leczenia, gdyż jedynie ono pozwala zmniejszyć częstość występowania napadów duszności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH