Będą zmiany w zaleceniach do stosowania wankomycyny?

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   14-04-2016, 09:19

Będą zmiany w zaleceniach do stosowania wankomycyny?

EMA przeprowadzi analizę dostępnych danych dotyczących stosunku korzyści do ryzyka dla wankomycyny i ustali, czy konieczne będzie wprowadzenie zmian we wskazaniach zatwierdzonych przez państwa członkowskie.

EMA rozpoczęła przegląd danych dla leków zawierających antybiotyk wankomycynę, w ramach swojej strategii aktualizacji druków informacyjnych dla leków zawierających starsze substancje antybakteryjne, w ramach walki z antybiotykoopornością.

Nowelizacja druków informacyjnych kluczowych antybiotyków jest uważana za ważny sposób promowania ich właściwego stosowania. Celem jest zapewnienie dostępności skutecznych i bezpiecznych antybiotyków.

Wankomycyna jest ważną opcją terapeutyczną w leczeniu ciężkich infekcji wywołanych grupą bakterii określanych jako Gram dodatnie. Ze względu na rosnący problem infekcji odpornych na wiele antybiotyków, także wankomycynę, bardzo ważne jest przeanalizowanie sposobu, w jaki antybiotyki są stosowane w leczeniu infekcji oraz uaktualnienie druków informacyjnych dla produktów zawierających wankomycynę z uwzględnieniem dostępnych danych.

Wankomycyna jest jedną z grupy antybiotyków określanych jako glikopeptydy. Jest podawana we wlewie za pomocą kroplówki w leczeniu ciężkich infekcji wywołanych bakteriami Gram dodatnimi, np. gronkowiec złocisty odporny na metycylinę (MRSA), które są też odporne na inne antybiotyki, lub pacjentom, którzy nie mogą stosować innych antybiotyków. Jest także podawana doustnie w leczeniu biegunki wywołanej Clostridium difficile, która może wystąpić u pacjentów przebywających w szpitalu, leczonych innymi antybiotykami.

Leki zawierające wankomycnę były dopuszczane w ramach procedur narodowych w UE przez wiele lat, jako Vancocin, oraz pod innymi nazwami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH