Benzoesan sodu ma swoje praktyczne właściwości w syropach

FARMAKOTERAPIA

Autor: pogromcyreklam.blogspot.com/rynekaptek.pl   10-07-2015, 10:26

Benzoesan sodu ma swoje praktyczne właściwości w syropach Benzoesan sodu w dawce zawartej w syropie nie szkodzi dzieciom

Czy benzoesan sodu, czyli sól kwasu benzoesowego, popularny konserwant żywności, a także dodatek do leków o działaniu przeciwgrzybiczym, powinien być stosowany w syropach? Na pytanie odpowiada Pogromczyni reklam.

Benzoesan sodu w małych dawkach w większości preparatów jest bezpieczny. Ale jak mawiał Paraselsus: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną". Wszystko zależy od dawki. Nawet woda spożyta w zbyt dużej ilości okaże się trująca. W świecie spożywczym faktycznie ideałem jest unikanie tego co zbędne w jedzeniu i nienaturalne.

Jeśli chodzi o leki w postaci płynnej, to wymagamy od niej, aby miesiąc po użyciu nadal z niej korzystać. To ma swoją cenę, czyli dodatek konserwantu. Żadna forma płynna nie zachowa czystości mikrobiologicznej bez tego dodatku. Ponadto bakterie uwielbiają się mnożyć w słodkim i lepkim sosie, co dodatkowo zmniejsza trwałość i stabilność tej formy leku, mogą nawet unieczynnić związek czynny. Zatem benzoesan sodu, niestety, ma swoje praktyczne właściwości.

Z innych dodatków, oprócz samego cukru (w stężeniu ok 65% również stabilizuje roztwór jak konserwant), stosowany jest także sorbitol lub glicerol, aby syrop cukrowy nie krystalizował przy zmianach temperatury przechowywania. Dopuszcza się także stosowanie barwników, substancji korygujących smak i zapach. W przypadku zawiesin przeciwgorączkowych, zawierających paracetamol lub ibuprofen tylko jedna znaleziona przeze mnie nie miała benzoesanu sodu. Jednak miała z dodatków tylko azorubinę (E 122) - Pedicetamol. Jednak stężenia substancji konserwujących są na tyle małe, że przy doraźnym stosowaniu nie powinny stanowić niebezpieczeństwa, jakie w tym upatrujemy.

- Co zatem pozostaje "naturalistom", którzy unikają wszelkich sztuczności? Pozostają czopki. Niedoceniana postać leku o genialnym i szybkim działaniu. Jako ciekawostkę, napiszę, że w w Wielkiej Brytanii i w Skandynawii ta postać leku nie ma istotnego znaczenia terapeutycznego, ponieważ określają ją jako: "shocking way of application". A fakt jest taki, że czopki zawierające paracetamol lub ibuprofen, oprócz substancji czynnej zawierają tylko tłuszcz, który stawi bazę czopka - ocenia farmaceutka.

Więcej: pogromcyreklam.blogspot.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH