Beta - blokery sprzyjają wszczepianiu implantów

FARMAKOTERAPIA

Autor: infodent24.pl/rynekaptek.pl   30-11-2016, 11:02

Beta - blokery sprzyjają wszczepianiu implantów Beta blokery mogą przyczynić się do szybszej "akceptacji" implantu przez organizm, z kolei leki na zagę mogą doprowadzić do jego odrzucnia.

Podejrzewaliśmy, że beta-blokery nasilają proces formowania się kości, jednak zaskoczył nas znaczny spadek nieudanych zabiegów wszczepienia implantów u pacjentów, którzy stosowali takie preparaty - stwierdza prof. Faleh Tamimi z Kanady.

Niektóre z leków oddziałują na metabolizm kości, na sposób w jaki komórki kości usuwają uszkodzenia, dzielą się lub obumierają. Beta blokery i leki na zgagę mogą zdecydować o powodzeniu wszczepiania implantów.

- Powodzenie zabiegu wszczepiania implantu zależy głównie od tego czy kość „zaakceptuje” implant i stworzy połączenie między żywą tkanką kostną a powierzchnią implantu – mówi prof. Faleh Tamimi z McGill Faculty of Dentistry, w Kanadzie. Niektóre z leków oddziałują na metabolizm kości oraz sposób w jaki komórki kości usuwają uszkodzenia, dzielą się lub obumierają.

Zespół badawczy przeanalizował dane na temat osteointegracji stomatologicznych implantów zebrane od pacjentów z East Coast Oral Surgery Clinic w Moncton (Nowy Brunszwik), w okresie 2007-2015. Efekty leczenia zaobserwowane u ludzi następnie potwierdzili w doświadczeniach na szczurach.

- Wierzymy, że nasze badania stanowią też ważną wskazówkę dla bardziej rozległych interwencji jak wymiana stawu biodrowego, czy kolanowego. Ten sam mechanizm i w szczęce, i w kolanie powoduje hamowanie wzrostu komórek kości, takie same procesy gojenia przebiegają we wszystkich tkankach kostnych organizmu – mówi prof. Tamimi.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 1499 zabiegów wszczepiania implantów u 728 pacjentów.
327 zabiegów przeprowadzono u 142 osób, które przyjmowały beta-blokery na nadciśnienie, zaś 1172 u 586 pacjentów które nie były leczone beta-blokerami. W pierwszej grupie implanty zostały odrzucone u 0,6 proc. pacjentów przyjmujących beta-blokery, w drugiej grupie liczba nieudanych zabiegów była niemal siedmiokrotnie wyższa.

- Przystępując do tego badania, wiedzieliśmy że beta-blokery nasilają proces formowania się kości, stąd podejrzenie, że mogą także zmniejszać ryzyko odrzucenia przeszczepu. Niemniej jednak nie sądziliśmy, że różnica będzie tak znaczna między pacjentami leczonymi beta-blokerami a tymi, którzy ich nie stosują - podsumował wyniki prof. Tamimi.

Leki, których przed zakładaniem implantów należy unikać, to leki na zgagę.

Taki wnioski płyną z analizy 1773 przypadków wszczepienia implantów u 799 pacjentów; 133 implanty wszczepiono 58 pacjentom, którzy zażywali leki na zgagę (6,8 proc. nieudanych zabiegów), 1640 u 741 pacjentów nie przyjmujących tych leków (3,2 proc. nieudanych zabiegów).

- Od dawna wiadomo, że tego typu leki zmniejszają absorpcję wapnia w kościach i ogólnie nasilają ryzyko złamań. Jak widać, to oddziaływanie powinno być także brane pod uwagę przed planowanym wszczepianiem implantów.

Więcej: http://www.infodent24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH