Bez szczepionki przeciwko HCV nie wyeliminujemy choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: Iwona Bączek/ rynekaptek.pl   29-07-2016, 08:07

 Bez szczepionki przeciwko HCV nie wyeliminujemy choroby Nadal nie ma szczepionki przeciwko HCV

Obecnie mamy blisko 100-procentową skuteczność leczenia HCV. Jeżeli zatem rozpoznamy chorobę i mamy środki na terapię, jesteśmy w stanie kontrolować sytuację - oceniają eksperci.

- W Polsce konieczne jest zwiększenie liczby rozpoznań wirusowego zapalenia wątroby typu C. Bez poprawy wykrywalności nie uda się zredukować skali problemu zakażeń HCV - mówili w czwartek (28 lipca) eksperci podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia WZW.

- Rok temu zostały zarejestrowane i refundowane w Polsce najlepsze z możliwych opcji terapeutycznych, o blisko 100-procentowej skuteczności i profilu bezpieczeństwa nieporównywalnym do stosowanej wcześniej terapii interferonowej - przypomniał prof. Robert Flisiak, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HBV, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dodał, że ceny także zostały wynegocjowane na poziomie umożliwiającym leczenie sporej grupy pacjentów, ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Dochodzi do tego i taki problem, że zdecydowana większość spośród ok. 200 tys. zakażonych wirusem HCV w Polsce nie wie o swoim zakażeniu, co oznacza, że nie podejmuje leczenia.

- Jeśli chodzi o HCV, na razie nie ma szczepionki przeciwko temu wirusowi. Jednocześnie powoduje on najczęstsze zakażenia hepatotropowe w Polsce, a utajony przebieg choroby skutkuje zdiagnozowaniem zaledwie ok. 20 proc. zakażonych. HCV jest ponadto dominującą przyczyną marskości i raka wątroby - mówił specjalista.

- Z drugiej strony mamy obecnie blisko 100-procentową skuteczność leczenia. Jeżeli zatem rozpoznamy chorobę i mamy środki na terapię, jesteśmy w stanie kontrolować sytuację. Nie na tyle jednak, aby mówić o całkowitej eliminacji choroby, bo to jest - moim zdaniem - niemożliwe bez szczepionki przeciwko HCV - argumentował prof. Flisiak.

Liczba zakażeń rośnie?
Wskazywał przy tym, że na tle naszego kontynentu Polska nie wygląda źle, jeśli chodzi o zakażenia HCV. Sytuacja jest u nas podobna jak w krajach Europy zachodniej i północnej, nie potrzebujemy zatem ogromnych środków, aby poradzić sobie z tym problemem.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH