Bezdech senny zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   10-09-2015, 13:10

Bezdech senny zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu

Zespół bezdechu sennego przyczynia się do zwiększenia przepuszczalności bariery krew-mózg, co zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles na łamach "Journal of Neuroimaging".

Bariera krew-mózg jest zbudowana z wyspecjalizowanych komórek otaczających naczynia krwionośne mózgu. Ogranicza dostęp szkodliwych substancji i leków, dzięki czemu chroni mózg przed uszkodzeniami.

W badaniach wzięło udział dziewięć osób, u których zdiagnozowano bezdech. W porównaniu z osobami, u których to zaburzenie nie występowało, u pacjentów z bezdechem zaobserwowano wyraźnie zwiększoną przepuszczalność bariery krew-mózg. - Uszkodzenia spowodowane przez bezdech senny odbijają się m.in. na funkcjonowaniu pamięci, nastroju, czy ryzyku chorób serca. Metody uszczelniania bariery krew-mózg zostały już jednak opracowane przez naukowców - mówi autor badań dr Rajesh Kumar.

Zaburzenia oddychania podczas snu powodują, że tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego i wzmożonej pracy serca. Rezultatem jest senność w ciągu dnia, zmęczenie, problemy z koncentracją oraz zaburzenia nastroju.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że niewystarczający dopływ tlenu i wysokie ciśnienie tętnicze wpływają na funkcjonowanie bariery oraz ryzyko uszkodzenia mózgu. Obecnie po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko u pacjentów z bezdechem. Szkody, które bezdech powoduje w mózgu, wywodzą się po części z niedotlenienia tkanek, jednak badacze nie znają jeszcze dokładnych procesów prowadzących do zwiększenia przepuszczalności bariery.

Dr Kumar zamierza zbadać to zjawisko w większej grupie pacjentów oraz przetestować dostępne metody "uszczelniania" bariery, by móc w porę zapobiegać uszkodzeniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH